sobota 13 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Lucjan, Antoni

Dyplomy, koncerty i modlitwa – święto muzyki w diecezji opolskiej

Foto: Wojciech N Radio Doxa

 

Za nami sobotnie uroczyste obchody ku czci św. Cecylii, patronki muzyków kościelnych. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej i zgromadziło uczniów, nauczycieli, rodziców oraz szerokie grono muzyków i sympatyków muzyki sakralnej. Była to nie tylko okazja do wspólnego świętowania, ale również moment, aby podkreślić znaczenie muzyki w życiu Kościoła i lokalnej wspólnoty.

Obchody rozpoczął koncert organowy, podczas którego dyplomanci Instytutu zaprezentowali swoje umiejętności i dorobek zdobyty w trakcie edukacji muzyczno-liturgicznej. Po koncercie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i indeksów, symbolicznie rozpoczynając nowy etap w muzycznej drodze młodych artystów.

– Święta Cecylia jest szczególną patronką muzyki kościelnej, a więc muzyków kościelnych tych, którzy szczególnie służą poprzez śpiew, muzykę. To jest ściśle liturgiczna posługa, granie na organach, śpiew kościelny to taka integralna część świętowania liturgii. Potrzebujemy również patronki, która pokazuje nie tylko to, żeby pięknie grać i śpiewać, ale żeby pięknie żyć – mówi ks. Joachim Waloszek.

– To jest tradycyjnie oficjalne otwarcie nowego roku szkolnego. Podsumowujemy to, co dokonane zostało w minionym roku szkolnym. Nowym uczniom, nowym kandydatom do bycia muzykami kościelnymi rozdajemy indeksy jako dowody bycia uczniami naszej szkoły. Jeśli chodzi o Panią Wiesławę i Pana Remigiusza, to cieszymy się ich obecnością, Bogu dziękujemy za ich obecność, stąd ten jubileusz, więc Bogu niech będą dzięki – dodaje ks. Grzegorz Michał Poźniak, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu.

Kolejnym punktem programu była Msza święta pod przewodnictwem bp. Rudolfa Pierskały, sprawowana w intencji całej społeczności Instytutu – uczniów, kadry pedagogicznej oraz wszystkich muzyków kościelnych związanych z placówką. Szczególnym momentem modlitwy było wspomnienie państwa Wiesławy i Remigiusza Pośpiechów, którzy obchodzą 40-lecie swojej działalności w opolskim środowisku muzyczno-kościelnym. Ich wieloletnie zaangażowanie w pracę artystyczną i pedagogiczną stanowi nieoceniony wkład w rozwój muzyki liturgicznej w diecezji.

Tegoroczne obchody św. Cecylii były nie tylko wydarzeniem artystycznym, ale także okazją do spotkania, wzajemnej inspiracji i wspólnego przeżywania piękna muzyki kościelnej. W uroczystości wzięli udział zarówno doświadczeni muzycy, jak i młodzi adepci sztuki muzycznej. W atmosferze wdzięczności i radości podkreślono znaczenie rozwijania talentów muzycznych oraz pielęgnowania tradycji, która od pokoleń wpisuje się w życie diecezji opolskiej.

Dźwięk: ks. Joachim Waloszek, ks. Grzegorz Michał Poźniak:

Autor: WN

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content