
W pierwszy piątek w Wielkim Poście w całej Polsce przeżywamy Dzień Modlitwy i Solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. W tym roku miało to miejsce już po raz 10. W opolskiej katedrze odprawione zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej oraz Msza Święta, której przewodniczył biskup Andrzej Czaja.
– Modlitwa jest takim wołaniem całego Kościoła o łaskę uzdrowienia duszy, serca. Mamy więc jakby w tych osobach skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym kumulację tych wszystkich bied ludzkich, o których mówi Jezus w Sądzie Ostatecznym, że w tych ludziach do nas przychodzi. Chcemy ich wesprzeć tą modlitwą, modląc się o łaskę uzdrowienia duszy. Druga rzecz to też takie wołanie o to, by Pan dał im łaskę przebaczenia. To jest ogromnie trudny proces, ale dopiero wtedy dusza jakby zaczyna bardziej oddychać – mówi biskup Andrzej Czaja.
– Możemy mówić o Świętym Kościele grzesznych ludzi, więc my chcemy wynagradzać Bogu, ale też ludziom, za grzechy, które pojawiły się w Kościele czy wokół Kościoła, natomiast jeżeli ktoś jest w stanie zrozumieć tych, którzy zostali w jakikolwiek sposób skrzywdzeni, to Chrystus jest pierwszy – przyznaje ks. Tomasz Kornek.
Czuwania odbyły się także w parafiach w Dobrodzieniu, Głubczycach, Kędzierzynie-Koźlu, Niemodlinie oraz Prudniku. Były one okazją nie tylko do modlitwy, ale również budzenia wrażliwości na krzywdę, jakiej doznały ofiary przemocy seksualnej.
Autor: Damian Serwuszok
bp Andrzej Czaja, ks. Tomasz Kornek
Dłuższa relacja:








