
W Czechach po raz ostatni zostanie dziś (30.05) publicznie wystawiona czaszka świętej Zdzisławy. Relikwia będzie pokazana podczas dorocznej pielgrzymki do bazyliki w Jablonnem. W połowie maja została skradziona ze świątyni, jednak udało się ją odzyskać. Czaszka trafi wkrótce do grobu w krypcie kościoła i nie będzie już pokazywana wiernym. Z Pragi – Wojciech Stobba:
Święta Zdzisława z Lemberka żyła w XIII wieku. Była czeską szlachcianką, fundatorką klasztoru i szpitala oraz opiekunką chorych. Została kanonizowana w 1995 roku przez papieża Jana Pawła II i jest czczona jako patronka rodzin. (IAR)