sobota 6 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Norbert, Laurenty

Religia lub etyka obowiązkowo? Trwa zbiórka podpisów pod projektem ustawy 

„Tak dla religii i etyki w szkole” – jutro kolejna możliwość podpisania się pod projektem. Wychowanie w duchu wartości, dialogu i świadomego kształtowania światopoglądu. To mają na celu twórcy projektu ustawy, która zakłada obowiązkowe lekcje religii lub etyki w szkole. Złożenie podpisu pod projektem będzie możliwe jutro (25 maja) przy kościołach i w salkach katechetycznych na terenie diecezji opolskiej. Przy podpisie będzie potrzebny numer pesel.

– Chodzi nam o to, aby pokazać, że religia i etyka to przedmioty, które mają swoją wartość – mówi Andrzej Szladowski, nauczyciel religii i członek Stowarzyszenia Katechetów Świeckich. – Uczeń, który uczęszcza na te zajęcia, zdobywa wiedzę. Dla jasności – ocena z religii czy etyki przyznawana jest za wiedzę, nie za wiarę. Skoro więc uczeń przez cały rok pracuje, warto, aby mógł otrzymać ocenę, która wlicza się do średniej. Etyka to przede wszystkim nauka o wartościach – również niezbędna. Dlatego w naszej inicjatywie ustawodawczej podkreślamy jej znaczenie i współpracujemy także z nauczycielami etyki. Etyka zakłada przekazywanie uniwersalnych wartości, niezależnych od podziałów religijnych czy jakichkolwiek innych.

Potrzebne jest 100 tys. podpisów. Wybrany przedmiot miałby być realizowany dwa razy w tygodniu po godzinie lekcyjnej w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Andrzej Szladowski:

autor: Aleksandra Kus

 

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content