środa 10 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Bogumił, Malgorzata

„Serce rośnie”. Opolska katedra ponownie otwarta. Msza Św. z poświęceniem ołtarza

Fot. Radio Doxa

Po niemal ośmiu latach intensywnych prac remontowych i renowacyjnych oraz badań archeologicznych opolska katedra została ponownie otwarta. Biskup Diecezji Opolskiej Andrzej Czaja poprzez uderzenie pastorałem w drzwi świątyni symbolicznie otworzył ją dla wiernych. Następnie rozpoczęła się Msza Święta podczas której poświęcono ołtarz.

– To specjalna liturgia, która rozpoczyna się od Litanii do Wszystkich Świętych, następnie modlitwa poświęcenia ołtarza, a potem ołtarz będzie namaszczany olejem krzyżma, zostanie zapalone na nim kadzidło i na końcu światło.  Biskup poda diakonowi świecę do zapalenia na tym nowym już poświęconym ołtarzu i wtedy też rozświetli się prezbiterium, które do tej pory będzie pozostawało ciemne. Ołtarz jest zawsze sercem każdego kościoła. On symbolizuje z jednej strony Chrystusa, ale na nim też jest sprawowana zawsze Eucharystia. Dlatego tak mocno podkreślamy, że jest to uroczystość otwarcia katedry i poświęcenia ołtarza. Sama katedra jest już poświęcona. W 1295 roku było to uroczyste otwarcie i poświęcenie. W trakcie uroczystości poświęcenia ołtarza zostaną do niego złożone  relikwie.  Zazwyczaj w każdym ołtarzu są relikwie  które symbolizują tę więź nas żyjących na ziemi z tymi, którzy już są po drugiej stronie u Pana Boga. Te relikwie są bardzo symboliczne, ponieważ z jednej strony są to relikwie pierwszych męczenników rzymskich, ale obok tego będą relikwie patronów naszej diecezji czy metropolii – relikwie świętej Jadwigi, świętego Jacka, błogosławionego Czesława, błogosławionej Marii Luizy Merkert i błogosławionego Alojzego Ligudy, który związany był zawsze z katedrą – informuje ksiądz Joachim Kobienia, rzecznik Kurii Diecezji Opolskiej.

– Serce rośnie. Jestem 10 lat w katedrze. Z tych 10 lat, 7 lat byliśmy w kościele św. Sebastiana. Przypomnę ogrom prac jakie były wykonane w katedrze – skuwanie tynków ze ścian, z filarów, naprawa sklepienia. To trwało. Później posadzka, ogrzewanie i badania archeologiczne. Cała uroczystość dzisiejsza jest przepiękna, bo wiąże się z uruchomieniem duszpasterskim, liturgicznym ołtarza, ambonki i nowo zaaranżowanego fotela biskupiego, który jest fachowo nazywany katedrą biskupią. W katedrze biskupa są zamontowane dwie cegły. Jedna ofiarowana przez kardynała Krajewskiego z Bazyliki św. Piotra z roku 2000,  zakończonego przez św. Jana Pawła II. Druga pozyskana ze ściany naszej katedry, średniowieczna cegła. Kiedy biskup będzie nas nauczał, będzie to przekazem w jedności z papieżem,  z Kościołem Powszechnym i z naszą tradycją lokalną. Piękna symbolika – opowiada ksiądz Waldemar Klinger, proboszcz parafii katedralnej.

– Bardzo ważny dzień. Naprawdę piękna jest ta odnowiona katedra, w porównaniu z tym, co było. Warto było czekać tyle lat – mówią parafianki.

– Ja tutaj do katedry opolskiej chodzę już tyle lat. Dzieci miałam tu chrzczone i to jest dla mnie coś wspaniałego. I bardzo się cieszę, że już to jest otwarte. To jest główne centrum naszej diecezji. Chwała Panu.

Dodajmy, że jutro (21.12) o godzinie 14.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji wykonawców remontu katedry oraz parafian. Na 28 grudnia zaplanowano w katedrze uroczyste zakończenie roku jubileuszowego z udziałem nuncjusza Antonio Guido Filipazziego.

ks. Joachim Kobienia, ks. Waldemar Klinger, uczestnicy uroczystości:

Dłuższa relacja:

Kazanie wygłoszone przez biskupa Andrzeja Czaję podczas Mszy Św.:

Galeria zdjęć:

Zapraszamy również do odwiedzenia galerii zdjęć na: Facebook Doxa fm.

autor: Anna Kurc

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content