
Stało się światło. Wierni zgromadzili się wieczorem w opolskiej katedrze na Wigilii Paschalnej, która jest najważniejszą liturgią w roku. Uroczystość rozpoczęła się od obrzędu światła i zapalenia paschału, symbolizującego zmartwychwstałego Chrystusa. To właśnie tej nocy Kościół ogłasza zwycięstwo życia nad śmiercią.
– Ważne są to jest święta. Pan Jezus leży w grobie, a my go odwiedzamy. Przychodzę na Wigilię Paschalną co roku. Bez tego światła byłoby ciężko, ponieważ ono prowadzi do wieczności – tłumaczy jedna z wiernych.
– To jest najważniejsze święto w ciągu roku, bo jest to zmartwychwstanie Pana Jezusa i to mnie bardzo porusza w tej liturgii. Musimy wierzyć w to, że coś było i jest teraz i to będzie nas dosięgać w przyszłości – dodaje wierna.
– Otwieramy się na nowe życie i z wiarą je przyjmujemy. W tej wierze, która ma u swoich źródeł zmartwychwstanie Jezusa, symbolem jest właśnie to światło i dlatego powiemy, że Chrystus jako światłość narodów jest światłością każdego z nas, który w niego wierzy – mówi biskup diecezji opolskiej Andrzej Czaja.
Liturgia ma wyjątkowo uroczysty i radosny charakter. Dla wielu wiernych jest to najważniejszy moment całych Świąt Wielkanocnych.
Wierni, bp Andrzej Czaja:
autor: JD






