poniedziałek 15 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Wit, Jolanta

Światło zwycięża mrok. Wigilia Paschalna w opolskiej katedrze

Stało się światło. Wierni zgromadzili się wieczorem w opolskiej katedrze na Wigilii Paschalnej, która jest najważniejszą liturgią w roku. Uroczystość rozpoczęła się od obrzędu światła i zapalenia paschału, symbolizującego zmartwychwstałego Chrystusa. To właśnie tej nocy Kościół ogłasza zwycięstwo życia nad śmiercią.

– Ważne są to jest święta. Pan Jezus leży w grobie, a my go odwiedzamy. Przychodzę na Wigilię Paschalną co roku. Bez tego światła byłoby ciężko, ponieważ ono prowadzi do wieczności – tłumaczy jedna z wiernych.

– To jest najważniejsze święto w ciągu roku, bo jest to zmartwychwstanie Pana Jezusa i to mnie bardzo porusza w tej liturgii. Musimy wierzyć w to, że coś było i jest teraz i to będzie nas dosięgać w przyszłości – dodaje wierna.

– Otwieramy się na nowe życie i z wiarą je przyjmujemy. W tej wierze, która ma u swoich źródeł zmartwychwstanie Jezusa, symbolem jest właśnie to światło i dlatego powiemy, że Chrystus jako światłość narodów jest światłością każdego z nas, który w niego wierzy – mówi biskup diecezji opolskiej Andrzej Czaja.

Liturgia ma wyjątkowo uroczysty i radosny charakter. Dla wielu wiernych jest to najważniejszy moment całych Świąt Wielkanocnych.

Wierni, bp Andrzej Czaja:

autor: JD

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content