
Z okazji 800. rocznicy śmierci św. Franciszka wspólnota braci z Sacro Convento w Asyżu inauguruje po raz pierwszy publiczną i przedłużoną możliwość oddawania czci doczesnym szczątkom Świętego. Wystawienie potrwa do 22 marca. Jak mówią bracia konwentualni, stanowi to bezprecedensową okazję do zatrzymania się na modlitwie przed relikwiami św. Franciszka i ponownego odkrycia głębi jego przesłania przyjaźni, bezinteresowności i nadziei.
Wystawienie relikwii – doczesnych szczątków świętego – odbywa się w dolnym kościele bazyliki św. Franciszka w Asyżu. Po raz pierwszy będą mogli się modlić przed nimi pielgrzymi. Do pobożnego nawiedzenia relikwii zapisało się poprzez stronę internetową ok. 370 tys. osób z całego świata – jak poinformowano w sobotę na konferencji prasowej.
Najwięcej osób – ok. 80 proc. zapisanych – przybędzie z Włoch. Ponadto wśród liczniejszych grup narodowych będą Amerykanie – ok. 5 tys. osób, Chorwaci – 3100, Słowacy i Brazylijczycy – odpowiednio 2000 i 1500 osób. Są zapisani także pielgrzymi z Polski oraz wolontariusze m.in. z Polski, którzy będą pomagać pielgrzymom.
Wśród pielgrzymów zapisanych przeważają kobiety (63 proc.).
Doczesne szczątki Świętego można nawiedzić w grupie z przewodnikiem – jednym z braci – lub indywidualnie. Więcej informacji na temat nawiedzenia relikwii na stronie organizatorów: https://sanfrancescovive.org/.
Jak mówią bracia z Sacro Convento, to „historyczny moment jednoczący wiernych, pielgrzymów i instytucje w duchu powszechnego braterstwa.”
Szczątki doczesne św. Franciszka zostały wydobyte z sarkofagu w sobotę 21 lutego, o godz. 9.00. Złożono je na specjalnie przygotowanym stole krypty.
Wieczorem sprawowano Nieszpory w dolnym kościele z udziałem około 300 braci, pod przewodnictwem kard. Ángela Fernándeza Artime, delegata papieskiego ds. Bazylik Papieskich w Asyżu.
W niedzielę, 22 lutego, od godz. 11.00 trwa celebracja Eucharystii pod przewodnictwem kard. Artime.
Jak wcześniej zapowiedziano, wystawienie potrwa do 22 marca, stanowiąc zaproszenie do ponownego odkrycia dziedzictwa Franciszka – człowieka, którego – jak stwierdzają bracia konwentualni, „przesłanie pokoju i braterstwa nadal głęboko porusza ludzkość. Wspominając jego śmierć, celebrujemy jego życie oraz wpływ, jaki po 800 latach wciąż inspiruje naszą drogę.”
Przez cały miesiąc przewidziano bogaty program wydarzeń liturgicznych i kulturalnych, mających sprzyjać uczestnictwu i refleksji. Wśród nich znajdują się: Franciszkańskie Spotkanie Młodzieży zatytułowane „Siostra Śmierć: doświadczenie, które trzeba przyjąć” w Sacro Convento – 14 i 15 marca; konferencja „Dla Franciszka Siostra Śmierć: prowokacja do życia”, która odbędzie się w Domus Pacis w Santa Maria degli Angeli w dniach 20–22 marca.
12 marca przy szczątkach Świętego czuwać będą na wigilii członkowie parlamentu Włoch.
Uroczysta celebracja kończąca wystawienie odbędzie się 22 marca o godz. 17.00 w Kościele Górnym pod przewodnictwem kard. Matteo Marii Zuppiego, arcybiskupa Bolonii i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Włoch.
Zgodnie z ogłoszonym przez Papież Rokiem Św. Franciszka i za zgodą Ojca Świętego za nawiedzenie miejsc związanych ze Świętym, także jego relikwii, można uzyskać odpust zupełny pod stałymi warunkami.

Autor: Vatican News