
Trwają prace archeologiczne w kryptach znajdujących się w opolskiej katedrze. W pomieszczeniach odkryto ponad 30 pochówków, a także medaliony, elementy okuć trumien czy tkanin.
– Wchodząc do krypt usunęliśmy ossuaria, które znajdowały się przy ścianie północnej. Ossuaria zostały utworzone poprzez wybieranie materiału osteologicznego ludzkiego. W momencie wykopywania pod nowy grób kości wrzucano przez okienko – taki był standard wtedy. Potem krypty zostały zamurowane i wszystko zostało. No bo usunęliśmy ze dwie przestrzenie, więc teraz widać pochówki regularne – informuje dr Magdalena Przysiężna-Pizarska z Instytutu Historii UO oraz kierownik badań archeologicznych.
– Właściwie nie ma trumien. Trumny były, ale rozłożyły się i pozostały po nich żelazne uchwyty, piękne zdobione. Oprócz tego odkryliśmy medaliony, które zmarli dostawali. Było tam również bardzo dużo szpileczek do drapowania tkanin, paciorki, krzyżyki z Panem Jezusem, które znajdowały się najprawdopodobniej na wieku trumny. Dodatkowo elementy tkanin. Wszystko bardzo ładnie zachowane. Skóry jako elementy butów czy obcasów. Poza tym bardzo dużo haftek takich do spinania chociażby surdutu, czy fragmenty ornatów z takim zakończeniem haftowanym złotą nitką. Jeden zmarły był przykryty taką koroneczką stworzoną z drucików posrebrzanych. To wszystko jest zmieszane z ziemią, ale badacze, którzy zajmują się tkaninami polecili nam, żebyśmy zabrali wszystko łącznie z ziemią z tego względu, że oni dodatkowo jeszcze zrobią ocenę związaną z pyłkami kwiatów i ziarenkami, które mogłyby się tam dostać ze względu na składane kwiaty. Znajdowało się tam też bardzo dużo ceramiki – naczyń, które znajdowały się przy grobach, być może na kwiaty albo na jakieś inne rzeczy. Wszystko to może pochodzić z końcówki XV lub też XVI/XVII wieku – opowiada dr Przysiężna-Pizarska.
Prace archeologiczne w katedrze potrwają do 14 listopada. Potem prowadzone będą badania gabinetowe, czyli konserwacja materiałów oraz statystyka i nastąpi ich końcowe opracowanie.
Dodajmy, że prace archeologów prowadzone są niezależnie od robót związanych z remontem. Po zakończeniu prac przy posadzce oraz instalacji ławek możliwe będzie ponowne odprawianie Mszy Świętych i nabożeństw w świątyni. W niektórych częściach prace renowacyjne i konserwatorskie będą kontynuowane po jej otwarciu. Jest szansa, że uroczystości kończące Rok Jubileuszowy Diecezji Opolskiej odbędą się już w odnowionym wnętrzu katedry pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego.
Magdalena Przysiężna-Pizarska:
Autor: Anna Kurc






