sobota 13 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Lucjan, Antoni

„Zostałam stracona dla świata” – nowa wystawa w Muzeum Diecezjalnym w Opolu

Fot. Muzeum Śląska Opolskiego

W Opolu startuje ważna wystawa artystyczna, która w wyjątkowy sposób łączy historię, pamięć i sztukę współczesną. W Muzeum Diecezjalnym otwarto ekspozycję „Zostałam stracona dla świata” autorstwa Susan Donath, inspirowaną śladami dawnych synagog na Śląsku, w Czechach i Niemczech. Projekt łączy fotografię, instalacje i materiały wideo, które przybliżają lokalne i ponadregionalne historie – od Uścia nad Łabą, przez Drezno i Teplice, aż po Opole.

– Wystawa zatytułowana Zostałam stracona dla świata, która będzie jakby próbą podjęcia bardzo ważnego tematu, jakim jest kultura żydowska na naszym terenie i jakby plastyczną wizualizacją tej kultury będą prezentowane widokówki w formie nekrologów, widokówki przedstawiające śląskie, niemieckie, ale też czeskie synagogi, które zostały zniszczone w czasie kryształowej nocy – mówi ks. Wojciech Lippa, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Opolu.

Wernisaż odbył się 23 stycznia, a jego częścią była także projekcja filmu dokumentalnego pod tym samym tytułem. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 27 marca 2026 roku, a w kolejnych tygodniach muzeum zaplanowało serię spotkań: oprowadzania kuratorskie i wykłady historyczne dotyczące m.in. dziejów gmin żydowskich oraz lokalnej społeczności żydowskiej.

ks. Wojciech Lippa:

autor: MH

 

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content