Zarząd Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce odniósł się do Polsko-Niemieckiego Planu Działania przyjętego podczas polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych. To były pierwsze takie konsultacje od 6 lat. Omówiono podczas nich rolę mniejszości niemieckiej w Polsce w kontekście relacji obu tych państw i zaproponowano powrót do formuły rozmów polsko-niemieckiego Okrągłego Stołu.
– To bardzo ważne, ponieważ otwiera to drogę do dialogu. Myślimy, że to ponowne otwarcie tego projektu, ale może w innej formule, w takiej która pozwoli uwzględnić pewne propozycje stron, szczególnie tych społecznych będzie na pewno bardzo przydatne – mówi Ryszard Galla, wiceprzewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.
Zarząd odniósł się także do tematów oświatowych wskazując, że należy pilnie rozpocząć w Polsce proces wdrażania w życie zapisów ratyfikowanej przez Polskę już w 2009 r. Europejskiej Karty języków regionalnych lub mniejszościowych.
Autor: Magda Giczewska – Pietrzak