
Trzy miejscowości w kraju wyposażyły wszystkie budynki w czujki czadu i dymu. To efekt akcji ,,Czujka dymu pod każdą strzechą ” organizowanej przez ochotnicze straże pożarne.
Pozostałe dwie miejscowości, które wyposażyły wszystkie domy w czujki to Piotrkówek w województwie lubelskim i Siemkowo powiacie świeckim. W tym roku zaczęły obowiązywać kolejne etapy wprowadzania obowiązku instalowania czujek dymu i czadu. Od 1 stycznia ten wymóg dotyczy także budynków handlowych, produkcyjnych i magazynowych. Obowiązek instalacji czujek dotyczy już dużych obiektów hotelowych.
Od 1 czerwca 2026 roku ten wymóg będzie dotyczył także mniejszych miejsc noclegowych.
Nakaz dla wszystkich budynków mieszkalnych wejdzie w życie dopiero za cztery lata. Jeśli budynek jest nowy lub oddawany do użytku, czujki muszą być zamontowane od razu. Czujki dymu instaluje się na suficie, najlepiej w korytarzu i sypialniach i na każdym piętrze. Czujki czadu umieszcza się w odległości do trzech metrów od źródła spalania: pieca czy kominka. (IAR)