
W Nysie powstanie nowe osiedle mieszkaniowe składające się ze 342 mieszkań w formule SIM (Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe). System umożliwia wynajem z opcją dojścia do własności – po 15 latach najemcy będą mogli wystąpić o wykup mieszkania.
Inwestycja powstanie wzdłuż ulicy Orląt-Lwowskich, w kierunku Regulic, na terenie dawnego poligonu. To atrakcyjna lokalizacja, już częściowo zabudowana i dobrze skomunikowana. Pierwsze prace przygotowawcze rozpoczną się jeszcze w tym roku, a wprowadzenie mieszkańców planowane jest na 2029 rok.
– Procedura rekrutacji już ruszyła, a za kilka tygodni rozpocznie się nabór przyszłych lokatorów. Pierwsze prace przygotowawcze planowane są pod koniec roku. Cały proces budowy potrwa około dwóch i pół roku. O mieszkania mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają własnych mieszkań ani domów w gminie oraz spełniają kryteria dochodowe. Formuła SIM jest dedykowana przede wszystkim osobom, których dochody są zbyt niskie, aby uzyskać kredyt bankowy, a jednocześnie zbyt wysokie, aby kwalifikować się do mieszkań komunalnych. Inwestycja powstanie wzdłuż ulicy Orląt-Lwowskich, w kierunku Regulic, tuż przy byłym poligonie – mówi Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy.
Całkowity koszt inwestycji wyniesie około 200 milionów złotych. Finansowanie obejmuje bezzwrotną dotację z Banku Gospodarstwa Krajowego, kredyt oraz partycypację przyszłych mieszkańców.
Kordian Kolbiarz:
Autor: Wojciech Niewiadomski