
To już pewne. Fundusze Szwajcarskie trafią do Kędzierzyna-Koźla. Komitet Sterujący Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast zarekomendował podpisanie umów o dofinansowanie projektów z 19 miastami średniej wielkości, w tym właśnie z gminą Kędzierzyn-Koźle. Oznacza to start inwestycji, które mają w kolejnych latach przyczynić się do trwałego rozwoju tych ośrodków i poprawy jakości życia mieszkańców. Dofinansowanie obejmie m.in. projekty związane z transportem publicznym, efektywnością energetyczną, odnawialnymi źródłami energii, gospodarką wodno-ściekową, ochroną środowiska, zdrowiem i pomocą społeczną.
– Czekamy już tylko na podpisane umowy. Jest to 80 mln złotych. To są pieniądze, które 19 gmin w całej Polsce dostało na rozwój swojego miasta. Żeby dostać te pieniądze musieliśmy napisać program. Zespół, który powołałam pracował prawie rok nad programem, które ostatecznie uzyskał aprobatę specjalistów szwajcarskich – mówi prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska.
W najbliższych tygodniach miasto przybliży mieszkańcom zadania, które będą realizowane dzięki tym środkom. W mediach społecznościowych cyklicznie będą ukazywały się informacje na temat konkretnych projektów.
Sabina Nowosielska:
Autor: Magda Giczewska-Pietrzak