wtorek 9 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Anna, Felicjan

Burmistrz Nysy: nie warto iść na niedzielne referendum

Referendum w sprawie odwołania burmistrza Nysy i Rady Miejskiej już w niedzielę. Nie warto na nie iść – przekonuje burmistrz Kordian Kolbiarz. Jego zdaniem inicjatywa wychodzi cały czas od tych samych osób. Referendum towarzyszy kampania kłamstw, ale to nie jedyny powód, dla którego – w przeciwieństwie do wyborów – trudno nazwać je świętem demokracji.

– Przynajmniej w naszym przypadku – dodaje włodarz. W wyborach frekwencja jest ważna ale nawet przy niskiej mamy poczucie, że wszystko jest zgodne z zasadami demokracji. Natomiast w referendum jest ona kluczowa. Chodzi o to, że w wyborach, które faktycznie są świętem demokracji poprało mnie ponad 10 tysięcy osób. W referendum wystarczy praktycznie połowa tej liczby, aby odwołać i burmistrza i radę gminy – mówi dzisiejszy Poranny Gość Radia Doxa.

Oczywiście pod warunkiem, że samo referendum będzie wiążące. W przypadku Nysy oznacza to, że udział w nim musi wziąć przynajmniej niemal 12 tysięcy mieszkańców, czyli 3/5 liczby, która poszła do urn w ostatnich wyborach.

Kordian Kolbiarz:

 

Autor: DBK/SP

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content