Wydarzenie, które od lat 70. ubiegłego wieku ściąga do stolicy województwa znane osobistości życia politycznego i naukowego z Polski, Czech i Niemiec tym razem odbyło się zdalnie. Tematyka tegorocznej konferencji dotyczyła kwestii sąsiedztwa, nie zawsze łatwego, Polaków, Czechów i Niemców – tłumaczył dr Marek Mazurkiewicz z Instytutu Śląskiego:
– Tematyka orbituje wokół kwestii granicznych. W tym roku przypadła 30. rocznica podpisania polsko – niemieckiego traktatu granicznego, także na kanwie tych wspomnień chcemy naszą naukową perspektywę i spojrzenia na polsko – czesko – niemieckie sąsiedztwo poszerzyć. Chcemy debatować o kwestiach, które są przyszłością, ale też i o współczesnych wyzwaniach tej współpracy.
W wydarzeniu, jak co roku, uczestniczyli naukowcy z tychże trzech krajów. Zapis konferencji dostępny jest na profilu Instytutu Śląskiego na portalu Facebook. Będzie też udostępniony na stronie internetowej placówki.










