poniedziałek 8 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Maksym, Medard

Dziś Międzynarodowy Dzień Windy. W Opolu działają dwie typu pater noster

Fot. Radio Doxa

23 marca przypada Światowy Dzień Windy. Tego dnia, w 1857 roku w Nowym Jorku uruchomiono pierwszą windę pasażerską na świecie. W Opolu działają dwie z nielicznych w Polsce wind typu pater noster – jedna znajduje się w Komendzie Wojewódzkiej Policji, druga w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Nazwę zawdzięczają pierwszym słowom modlitwy „Ojcze nasz”, które po łacinie brzmią „pater noster”. Twórcy nazwy uznali, że ruch windy jest rzeczą równie niekończącą się, co proces odmawiania modlitwy. To winda, która nigdy się nie zatrzymuje. Aby do niej wsiąść albo z niej wysiąść, trzeba w odpowiednim momencie skoczyć.

Ta w urzędzie wojewódzkim w Opolu została wyprodukowana w 1923 roku. Składa się z 12 dwuosobowych kabin i jednorazowo przewieźć może 24 osoby. Windą typu pater noster można dostać się z pierwszego najwyżej na piąte piętro budynku. Na szóstej kondygnacji znajduje się część techniczna urządzenia, niedostępna dla użytkowników. Specjaliści odpowiedzialni za jej działanie uspokajają, że kabiny nie odwracają się do góry nogami, czego obawia się wiele osób. Przez cały czas pozostają one w pozycji pionowej.

Autor: Anna Kurc

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content