
Kolumna Wolności w Głubczycach oficjalnie odsłonięta. Wydarzenie zgromadziło mieszkańców oraz przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, którzy oddali hołd bohaterom walki o niepodległość.
– Przede wszystkim jest to dokończenie pewnego procesu, który został rozpoczęty wczesną wiosną 2022 roku przez ówczesnego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, pana doktora Karola Nowrockiego, który zaapelował do samorządów o usuwanie tych reliktów panowania sowieckiego nad Polską. Bóg honor i ojczyzna.Niech żyje wolna Polska – mówi Karol Polejowski, zastepca prezesa IPN.
– Przywracamy porządek w Głupczycach. To jest podstawa. Świadomość historyczna, odkłamywanie historii to jest to, jaka jest misja Instytutu Pamięci Narodowej, ale też Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – mówi Mateusz Kostecki, podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP.
Kolumnę Wolności poświecił biskup pomocniczy diecezji opolskiej Rudolf Pierskała. Mieszkańcy Głubczyc podkreślali, że Kolumna Wolności godnie zastąpiła stojący wcześniej w tym miejscu pomnik sowiecki.
Relacja: Karol Polejowski, Mateusz Kotecki
Autor: Wojciech Niewiadomski






























