niedziela 14 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Bazyly, Eliza

Jak opolscy plantatorzy poradzili sobie z przymrozkami

Przymrozki znów dały się we znaki rolnikom, sadownikom i plantatorom. Najwięcej problemów sprawiają na wschodzie kraju, nieco mniej w centrum. Pierwsze sygnały dochodzą też z naszego regionu. Niewielkie na szczęście straty odnotował jeden z sadowników w Grudyni. Podobnie jest w Malerzowiach.

– Były 4 stopnie poniżej zera. Uratowaliśmy truskawki tylko dzięki szybkiej reakcji. Jednak musieliśmy przykryć wszystkie plantacje czyli 13 hektarów agrowłókniną. Przywoziliśmy ją wprost z zakładu produkcyjnego, zabierając praktycznie wprost z taśmy i tak prze dwa dni, przykrywaliśmy wszystko co się dało – przypomina Joanna Sperka z Plantacji Malerzowice.

Przypomnijmy, wysokie straty także w naszym regionie odnotowano dwa lata temu. Wtedy z zapowiadanych 3 stopni poniżej zera ostatecznie skończyło się na minus 8. W przypadku wystąpienia strat obowiązuje standardowa procedura. Poszkodowany zgłasza się do urzędu swojej gminy. Tam powoływana jest szacująca je komisja, a finalnie jej protokoły trafiają do urzędu wojewódzkiego. Na tej podstawie wypłacane jest wsparcie.

 

Joanna Sperka:

 

Autor: Sebastian Pec

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content