
Chodzi o miejsce, gdzie składowana będzie przede wszystkim woda i żywność oraz pozostałe niezbędne rzeczy, które mieszkańcom pozwolą przetrzymać trzy dni, np. koce, agregaty czy materace.
– Obowiązek wprowadza Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej – informuje Piotr Tarapata dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wojewody Opolskiego. Faktycznie w myśl ustawy takie obiekty muszą powstać i muszą gminie i jej mieszkańcom zapewnić aprowizację na ten minimalny czas. Obecne większość samorządów, nie tylko w naszym regionie takimi pomieszczeniami nie dysponuje.
Tam, gdzie ich nie ma, magazyny powinny powstać. Fundusze na to powinien zapewnić rząd. Pierwsze sto milionów złotych ma trafić do regionu w czerwcu lub wrześniu tego roku. Kolejne sto w przyszłym roku. Jednak może się okazać, że to nie wystarczy na zapewnienie finansowania dla wszystkich wymagających tego samorządów.
Piotr Tarapata:
autor: DBK/SP