niedziela 14 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Bazyly, Eliza

Kolejne dotacje na odbudowę po powodzi trafiły do samorządów

Fot. Radio Doxa

Kolejne dotacje na odbudowę infrastruktury komunalnej zniszczonej podczas ubiegłorocznej powodzi trafiły do samorządów. Wojewoda Opolska Monika Jurek podpisała dziś umowy na realizację sześciu zadań. Łączna wysokość dofinansowania wynosi niemal 2,2 mln zł. Pieniądze przeznaczone są na inwestycje realizowane przez powiaty prudnicki i głubczycki oraz gminę Grodków.

– Znalezienie takich pieniędzy w budżecie gminy od tak, natychmiast, żeby można było to realizować byłoby problematyczne. Podpisana dziś umowa opiewa w zaokrągleniu na milion złotych. Inwestycja jest już na ukończeniu, a chodzi o remonty budynku krat oraz awaryjnego zrzutu ścieków w Grodkowskich Wodociągach i Kanalizacji. Nasza infrastruktura krytyczna, czyli grodkowskie wodociągi są uratowane. To pozwala na przywrócenie oczyszczalni do normalnego trybu pracy po powodzi – informuje Miłosz Krok, burmistrz Grodkowa.

– Powiat głubczycki podpisał trzy umowy dotacyjne. Pierwsza dotyczy remontu mostu w Dobieszowie na kwotę prawie 660 tysięcy złotych. To ważny obiekt, przygraniczny. Roboty trwają i mam nadzieję że do końca roku zostaną zakończone. Otrzymaliśmy tez dofinansowanie na dwa remonty drogowe, chodzi o prace na drogach powiatowych w Pomorzowicach i w Mokrem. Łączna kwota, jaką otrzymaliśmy na ten cel to 130 tysięcy złotych – mówi Anna Kobierska-Mróz, starosta głubczycki.

– Tak, jak większość samorządów na pograniczu, powiat prudnicki również ucierpiał w wyniku powodzi w 2024 roku. Szczególnie ucierpiała nasza infrastruktura drogową. Sukcesywnie odbudowujemy się. Te pieniądze faktycznie do nas docierają, stąd możemy te zadania wykonywać. Umowa na dofinansowanie dotyczy odbudowy przepustu wraz z poboczami drogi powiatowej Wierzbiec-Rudziczka oraz remontu ścieżki pieszo rowerowej na ul. Kolejowej w Prudniku – mówi Janusz Siano, wicestarosta prudnicki.

– Liczymy na zrealizowanie tych zadań. Radość z tego, że możemy wrócić do normalności. Odbudowa trwa. Niestety nie jesteśmy w stanie odbudować zniszczeń w takim tempie, w jakim woda nam to wszystko zabierała, ale cieszę się, ze kolejne pieniądze trafiają do samorządów, a inwestycje są realizowane – podsumowuje Monika Jurek, wojewoda opolska.

Dodajmy, że do tej pory z samorządami, które ucierpiały w wyniku powodzi wojewoda opolska podpisała umowy na ponad 30 przedsięwzięć, a łączna wartość udzielonego dofinansowania wyniosła ponad 26 milionów złotych.

Miłosz Krok, Anna Kobierska-Mróz, Janusz Siano:

autor: Anna Kurc

 

 

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content