
Kolejne SuperZebry na wybiegu. Zarząd województwa zapowiada, że do końca 2027 roku powstanie niemal 100 inteligentnych przejść dla pieszych, które zdecydowanie zwiększą ich bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Większość tych zadań wykonuje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu.
– Niektóre gminy decydują się na samodzielne zrealizowanie inwestycji i wtedy, jeśli zostaną zakwalifikowane, dostają dofinansowanie. Tak jest w tym przypadku. Wsparcie otrzymały cztery gminy. Inteligentne przejścia to nowa technologia. Czasem stosowany jest jeszcze wyższy standard polegający na instalacji oświetlenia wzbudzanego przy przechodzeniu przez nie pieszego. Wtedy koszt przejścia z około 110-120 tysięcy złotych wzrasta do 200 tysięcy. Teraz mamy trzy takie przypadki. Jednak kiedy w grę wchodzi np. bezpieczeństwo dzieci, które często korzystają z danego przejścia robimy taki wyjątek – mówi Robert Węgrzyn z zarządu regionu.
– Dostaliśmy 110 tysięcy złotych na wykonanie jednej z dwóch superzebr o sfinansowanie których się staraliśmy. Nowe przejście powstanie przy ulicy Plac Dworcowy, vis-a-vis wejścia na dworzec PKP – mówi wiceburmistrz Brzegu Lucyna Mielczarek.
Poza Brzegiem wsparcie trafi do Otmuchowa, Opola i Praszki. Każdy z samorządów otrzyma 110 tysięcy złotych. Na przekazanie dziś zgodę wyrazili radni sejmiku województwa. W tym roku w regionie powstanie 21 takich przejść. Tylko w latach 2023-2025 na program przeznaczono 6 mln złotych.
Robert Węgrzyn, Lucyna Mielczarek:

Autor: Sebastian Pec