
Jak przypominała dziś w Opolu minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, bon senioralny to usługi wsparcia dla osób starszych w sytuacji, kiedy ich bliscy nadal są czynni zawodowo.
– Jestem osobiście w każdym regionie, bo fundamentem powodzenia tego projektu jest przygotowanie sektora usług wsparcia w zakresie opieki – mówiła Marzena Okła-Drewnowicz. – Bardzo ważne było dla mnie to, żeby tworząc politykę senioralną, tworzyć ją z udziałem tych, którzy są najbliżej osób starszych. A więc z udziałem samorządowców, przedstawicieli instytucji publicznych, zarówno z pomocy społecznej jak i w ochronie zdrowia. Ale nade wszystko z przedstawicielami środowisk nie tylko senioralnych, ale tych, które od lat zajmują się polityką senioralną.
W województwie opolskim został powołany przez wojewodę zespół ekspertów ds. polityki senioralnej oraz pełnomocnik ds. polityki senioralnej. W regionie funkcję tą objęła dyrektor Wydziału Polityki Społecznej – Ewa Pawlinów. Projekt ustawy o bonie senioralnym będzie konsultowany do 12 grudnia bieżącego roku.
Bon senioralny ma przysługiwać od 2026 roku aktywnym zawodowo zstępnym (dzieciom, wnukom, prawnukom) osoby w wieku 75 lat lub więcej, która potrzebuje wsparcia w codziennym życiu. Maksymalna kwota bonu wyniesie 2150 złotych na osobę. Przyznanie i wypłata tego bonu nastąpi tylko wtedy, gdy dochody zarówno osoby starszej, jak i jej potomków nie przekroczą określonych limitów przychodów.
Marzena Okła-Drewnowicz:

autor: KZL