
W kilku miejscowościach w regionie zakwitły ulice. W Kluczu w powiecie strzeleckim, mieszkańcy jak co roku udekorowali ulicę przy swoich domach. Za ozdoby posłużyły kwiaty zebrane z ogrodów i pobliskich pól. Prace rozpoczęły się od wczesnych godzin porannych, aby wszystko było gotowe na czas procesji Bożego Ciała.
– Tradycja jest od małego kultywowana, a dodatkowo u nas w rodzinie, w rodzinie Proksza od 130 lat – mówi Agnieszka Proksza, mieszkanka Klucza.
– Na początku dajemy paproć. Tutaj w Kluczach jest ta paproć pocięta, a na przykład w Zalesiu Śląskim jest ona układana w całości. I później na to są dawane kwiaty, a one to według swojego pomysłu – wyjaśnia mieszkaniec Klucza.
– Nabieraliśmy rok po roku ochotę, żeby to zobaczyć na własne oczy. Przy czym zawsze było tak, że lenistwo zwyciężało. Nastawiliśmy budziki na 5:30 i jesteśmy. Właśnie dla fotografii przyjechaliśmy głównie, bo lubimy sobie coś pstryknąć – dodaje Damian Szewczyk, mieszkaniec Gliwic.
Przypomnijmy, że ta tradycja została wpisana na listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO. Zwyczaj jest jeszcze praktykowany w miejscowościach Zimna Wódka, Olszowa i Zalesie Śląskie.
Agnieszka Proksza, Damian Szewczyk:
autor: Jerzy Dorosz






