poniedziałek 8 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Maksym, Medard

Magazyny sprzętu i nowe inwestycje. Opolszczyzna korzysta z ustawy o ochronie ludności

Fot. Radio Doxa

Obowiązująca od roku ustawa o Ochronie ludności i Obronie Cywilnej przynosi efekty. Poza wymianą informacji oraz tzw. dobrych praktyk realizowane są konkretne inwestycje. Choćby magazyny z zapasami sprzętu, których powstawanie w gminach zakłada ustawa. Opolszczyzna ze środków rządowych na tego rodzaju zadania otrzymała w ubiegłym roku 108 mln złotych.

– Jeszcze nie mamy pełnego podsumowania, ale już dziś wiadomo, że większości samorządów w regionie udało się zrealizować zaplanowane inwestycje – podkreśla Monika Jurek, wojewoda opolska. – 90 % tej kwoty trafiło do samorządów a pozostałą część była w gestii wojewody. Najprawdopodobniej wykonanych zostało około 80 % zadań. Powodem takiego stanu rzeczy był przede wszystkim krótki czas na ich realizację oraz procedury wynikające z zamówień publicznych – dodaje dzisiejszy Poranny Gość Radia Doxa.

Dodajmy, że pieniądze do samorządów trafiły jesienią ubiegłego roku. I to nie tylko w naszym regionie, ale i w całym kraju. Rozliczenie trwa do 15 stycznia. Po tym terminie będzie dokładnie wiadomo, jakie pieniądze zostały wykorzystane. W tym roku do opolskich samorządów ma trafić około 155 mln złotych. Włodarze do tej pory kupowali np. stacje uzdatniania wody czy beczkowozy. Sprzęt jest dedykowany do użycia podczas klęsk żywiołowych lub innych nieoczekiwanych zdarzeń.

Monika Jurek:

Autor: AnK/SP

 

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content