sobota 13 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Lucjan, Antoni

Mandaty za brak umów na wywóz nieczystości w gminach

FOT: Radio Doxa

Kontrole i mandaty odnoszą skutek. Niestety, czasem dopiero takie kroki zmieniają przyzwyczajenia mieszkańców poszczególnych gmin. Chodzi o osoby, które nie są podłączone do kanalizacji i jednocześnie nie mają aktualnych umów na wywóz nieczystości. Coraz wyższy wskaźnik skanalizowania gmin powoduje, że ta liczba się zmniejsza. Jednak wciąż nie brakuje takich, którzy starają się uniknąć opłat. W gminie Głogówek efekt pokontrolny nie jest bardzo duży, ale odczuwalny – przyznaje burmistrz Piotr Bujak.

– Rzeczywiście widzimy, że kiedy zaczynają się pojawiać kontrole, wzrasta liczba osób, które zawierają stosowne umowy z firmami wywożącymi nieczystości i przedstawiają nam rachunki. Kontrole obejmują praktycznie całą gminę, a szczególnie okolice, gdzie nie mamy deklaracji o istnieniu zbiornika bezodpływowego – dodaje włodarz Głogówka.

– Kto ma podpisaną umowę lub jest przyłączony do kanalizacji, może spać spokojnie. Jeśli ktoś chce zatruwać nasze środowisko lub już to robi, musi się liczyć z konsekwencjami – mówi z kolei burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. – Potwierdza, że tam takie sytuacje też się zdarzają, ale wtedy kara jest nieuchronna.

Mandat może wynieść nawet 500 złotych. Z drugiej strony coraz większy obszar gminy jest skanalizowany, a to osobom, które nie chcą przestrzegać przepisów sprawę utrudnia. Obecnie poziom skanalizowania gminy przekracza 90 %.

Piotr Bujak, Grzegorz Zawiślak:

Autor: Sebastian Pec

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content