niedziela 14 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Bazyly, Eliza

Międzynarodowa debata ekspertów w Opolu. Trwa „Colloquium Opole”

Fot. Radio Doxa

„Polska, Czechy, Niemcy i Unia Europejska a nowy obraz świata” – pod takim tytułem odbywa się tegoroczna edycja „Colloquium Opole”. To międzynarodowa konferencja naukowa organizowana przez Instytut Śląski oraz Urząd Miasta Opola. Jej tradycja sięga 1974 roku. Wydarzenie co roku gromadzi przedstawicieli nauki, ekspertów i praktyków dyplomacji z Polski, Czech i Niemiec.

– „Colloquium Opole” to długo organizowana, bo już od 51 lat konferencja, która zbiera ważne wydarzenia areny międzynarodowej, które są przedmiotem dyskusji w takim polsko-czesko-niemieckim trójkącie sąsiedztwa w odniesieniu też to śląskiej problematyki. Chcemy w takim gronie ekspertów, badaczy i praktyków zastanawiać się, w jakim kierunku będzie się rozwijać Unia Europejska, jaką ma odpowiedź na te kryzysy bezpieczeństwa, demograficzne, migracyjne i jak w tym będzie odnajdować się zarówno Polska, jak i jej sąsiedzi, Niemcy i Czesi – informuje dr Marek Mazurkiewicz, politolog z Instytutu Śląskiego i Uniwersytetu Opolskiego, jeden z organizatorów konferencji.

– Mamy nową sytuację geopolityczną i musimy się zastanowić, jak powinniśmy na nią odpowiedzieć – to jest chyba główne przesłanie naszego panelu. Poruszam dziś temat polskiej polityki europejskiej – jaka jest jej wizja, jakie są alternaty, czym ona się różni od innych. Polska raczej to jest dość sceptyczna, jeśli chodzi o dalszą centralizację Unii Europejskiej. Jesteśmy przeciwko zmianom traktatowym, paktowi migracyjnemu – mówi Jacek Czaputowicz, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, były Minister Spraw Zagranicznych RP.

W tym roku program wydarzenia zbudowany został wokół czterech głównych problemów:

1) Polska, Niemcy, Czechy i Unia Europejska wobec nowego porządku światowego – analiza globalnych zmian geopolitycznych i ich wpływu na przyszłość Europy oraz relacji regionalnych.
2) Dorobek dwóch dekad członkostwa Polski w Unii Europejskiej i współpraca regionalna – bilans osiągnięć, wyzwań i wpływu integracji na rozwój krajów sąsiedzkich.
3) Polityki unijne wobec kluczowych wyzwań XXI wieku – dyskusja na temat działań Unii w obszarach klimatu, migracji, demografii i bezpieczeństwa, z uwzględnieniem wymiaru środkowoeuropejskiego.
4) Przyszłość integracji europejskiej i rola Polski, Niemiec i Czech – perspektywy dalszego rozszerzenia Unii, reform instytucjonalnych oraz miejsca krajów Europy Środkowej w tej strukturze.

„Colloquium Opole” potrwa do środy, 19 listopada. Wykłady i panele dyskusyjne odbywają się w opolskim ratuszu oraz w Instytucie Śląskim w Opolu.

Radio Doxa objęło konferencję patronatem medialnym.

Marek Mazurkiewicz, Jacek Czaputowicz:

Dłuższa relacja:

Marek Mazurkiewicz, Jacek Czaputowicz, Rafał Riedel:

autor: Anna Kurc

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content