
W związku ze startem eksperymentalnego sposobu zwalczania złotej algi w Kłodnicy wojewoda śląski zakazał wczoraj (13.08) korzystania z Kłodnicy od Pławniowic do granicy woj. śląskiego.
Chodzi o zastosowanie nadtlenku wodoru w wodach Kłodnicy i jego ewentualne konsekwencje. Rzeka ta zasila m.in. Kanał Gliwicki.
Od początków sierpnia śnięcie ryb zaobserwowano w zbiorniku Dzierżno Duże, który przylega do Kanału Gliwickiego i – podobnie jak on – jest zasilany wodami rzeki Kłodnicy. Badania wody wykazały tam wzrost liczebności złotej algi.
Pomiędzy zbiornikiem i kanałem ustawiono też bariery mające zapobiegać przedostawaniu się złotej algi do kanału i dalej do Odry. Zbiornik i przylegającą do niego sekcję kanału wyłączono z użytkowania – ten zakaz obowiązuje do najbliższego poniedziałku (19.08).
(źródło: Wojewoda Śląski/PAP)