niedziela 14 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Bazyly, Eliza

Nadtlenkiem wodoru w złote algi

zdjęcie ilustracyjne/fot. wojewoda opolski (zdjęcie ilustracyjne)

W związku ze startem eksperymentalnego sposobu zwalczania złotej algi w Kłodnicy wojewoda śląski zakazał wczoraj (13.08) korzystania z Kłodnicy od Pławniowic do granicy woj. śląskiego.
Chodzi o zastosowanie nadtlenku wodoru w wodach Kłodnicy i jego ewentualne konsekwencje. Rzeka ta zasila m.in. Kanał Gliwicki.

Od początków sierpnia śnięcie ryb zaobserwowano w zbiorniku Dzierżno Duże, który przylega do Kanału Gliwickiego i – podobnie jak on – jest zasilany wodami rzeki Kłodnicy. Badania wody wykazały tam wzrost liczebności złotej algi.

Pomiędzy zbiornikiem i kanałem ustawiono też bariery mające zapobiegać przedostawaniu się złotej algi do kanału i dalej do Odry. Zbiornik i przylegającą do niego sekcję kanału wyłączono z użytkowania – ten zakaz obowiązuje do najbliższego poniedziałku (19.08).

(źródło: Wojewoda Śląski/PAP)

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content