
Wszystko przez wymogi jakie muszą spełniać. Przez lata temat był zapomniany. Wrócił za sprawą klęskach żywiołowych oraz konfliktu na Ukrainie. Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej nakazuje inwentaryzację takich miejsc, ich wyremontowanie lub budowę nowych. Ale to wymaga czasu, środków i fachowców. To nie jedyny problem. Wprawdzie gminy otrzymują fundusze na takie inwestycje ale ustawa nie rozwiązuje wszystkich możliwych sytuacji.
– Ma być poprawiona więc chcemy pomóc, wsłuchując się w głos samorządowców. Bo ustawa mówiąc delikatnie nie jest doskonała – mówi senator Tadeusz Jarmuziewicz.
– W gmnie Turawa wiemy, że mamy ok 10 tysięcy mieszkańców, ale np w czasie wakcji przyjeżdża do nas kilka tysięcy turystów. Jak w tym przypadku liczyć miejsca schornienia, jak je przygotwać ? – pyta Dominik Pikos, wójt gminy.
– Mielibyśmy na szybko zdecydowanie więcej miejsc schornienia, ale te, które zinwentaryzowaliśmy i które się nadają, nie spełniają większości kryteriów. Gdyby je obniżyć, na teraz sprawa wyglądałaby zupełnie inaczej. Pomogłoby też coś na kształt „specustawy”. Chodzi o skrócenie, uproszczenie procedur związanych z remontem czy budową takich obiektów – dodaje Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika.
– Nie chcemy obniżać tych kryteriów, bo takie pomieszczenia muszą spełniać okreśłone standardy. Dlatego komendanci państwowej straży pożranej dosdtali polecenie, aby wyszukiwać z jednej strony takie miejsca, które mogą stanowić jakikolwiek punkt schronienia. Z drugiej strony do gmin trafiają środki na budowę czy remonty takich obiektów. Jednak wąskim gardłem jest liczba fachowców, którzy wiedzą jak to zrobić – odpowiada st. bryg. dr inż. Dariusz Marczyński, ekspert ds. ochrony ludności oraz współtwórca ustawy i aktów wykonawczych.
– Jeszcze przed konferencją pytaliśmy inne gminy o iich doświadczenia oraz ewentualne sugestie do nowej wersji ustawy. Razem z materiałem z dzisiejszych (20.03) rozmów utworzą one raport, który przy udziale senatora dotrze do Wraszawy – podsumowuje Łukasz Ratajczak z Fundacji Intercogito – współorganizującej dzisiejsza konferencję pod tytułem „Bezpieczny Polak”.
Spotkanie odbyło się na Politechnice Opolskiej.
Tadeusz Jarmuziewicz, Dominik Pikos, Grzegorz Zawiślak, Dariusz Marczyński, Łukasz Ratajczak:

Autor: Sebastian Pec