
Oddając jedną jednostkę krwi, można uratować życie lub poprawić zdrowie nawet trzech osób. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu zachęca do dzielenia się tym cennym płynem. Zrobić to można między innymi w mobilnych punktach poboru krwi – tak zwanych krwiobusach.
– Krew jest cały czas potrzebna. Na bieżąco mamy informację, czy potrzeba krwi, płytek, czy osocza. Krew mogą oddawać osoby pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. Jeśli ktoś oddawał krew wcześniej, wówczas do 65 roku życia może to robić. Muszą to być osoby zdrowe. Jest możliwość oddania krwi w mobilnym punkcie poboru. Takim autobusem jeździmy w różne rejony, w różnym czasie, w szczególności tam, gdzie takich lokalnych stacji krwiodawstwa nie ma. To duże ułatwienie dla wszystkich krwiodawców. Zachęcamy do kontaktu z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, aby dowiedzieć się kiedy i w które miejsce autobus dotrze – informuje Tomasz Kuziara, lekarz RCKiK w Opolu.
– Oddaję krew od trzydziestu lat. Kiedy tylko mogę, oddaję. Mnie to nic nie kosztuje, a ludziom się przyda. Często proszą o krew. Ludzie boją się oddawać krew, bo nie mają świadomości, że nie ma to żadnego wpływu na ich zdrowie, czasem też z powodu lęku przed igłą. Tu nie ma racjonalnego powodu. Trzeba przełamać ten pierwszy strach, potem jest już z górki – mówi jeden z krwiodawców.
W najbliższym czasie, bo 28 października, krwiobus zawita do Ozimka, gdzie w godzinach 9.00-12.00 stacjonować będzie przy domu kultury. Kolejne terminy i miejsca akcji można śledzić na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu w zakładce „Akcje wyjazdowe”.
krwiodawcy, Tomasz Kuziara:
autor: Anna Kurc