
Dyskusja panelowa z okazji 80. rocznicy wizyty Stanisława Mikołajczyka w Opolu odbędzie się 8 kwietnia w Filharmonii Opolskiej. Wybór miejsca nie jest przypadkowy – w latach 40. XX wieku znajdował się tu Teatr Miejski im. Juliusza Słowackiego, w którym zorganizowano spotkanie polityka z mieszkańcami miasta.
Panelowi przewodniczyć będzie dr. Marek Białokur z Uniwersytetu Opolskiego. Uczestnicy omówią życie i działalność Mikołajczyka – udział w Powstaniu Wielkopolskim, aktywność w Polskim Stronnictwie Ludowym, po działalność w rządzie na uchodźstwie i w powojennej Polsce, a punktem wyjścia do dyskusji będzie wątek opolski.
– Wizyta Stanisława Mikołajczyka w Opolu w 1946 roku była ciekawym epizodem w historii miasta, choć sam polityk później narzekał na sposób jej organizacji. Dzień wcześniej, 7 kwietnia, Mikołajczyk przebywał w Katowicach, gdzie zgromadził tysiące osób. W Opolu bezpieka przygotowana była też na jego przyjazd, a pod ratuszem odbyła się kontrmanifestacja osób wrogo nastawionych wobec samego polityka i Stronnictwa Ludowego. Podczas wjazdu Mikołajczyk utknął w tłumie protestujących, którzy wznosili okrzyki i wyzwiska. W budynku dzisiejszej Filharmonii Opolskiej, wówczas Teatru Miejskiego, polityka przywitała już przyjaźniejsza atmosfera – kwiaty i muzyka orkiestry – opowiada Katarzyna Krupa z biura edukacji narodowej delegatury IPN w Opolu.
Początek spotkania zaplanowano na godzinę 11.00. Organizatorem wydarzenia jest Delegatura w Opolu Instytutu Pamięci Narodowej.
Katarzyna Krupa:
Autor: Anna Kurc