poniedziałek 8 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Maksym, Medard

Opole wprowadza bezpłatne szczepienia przeciwko półpaścowi

fot. Pixabay

Miasto sfinansuje szczepienia ochronne przeciwko półpaścowi i neuralgii półpaścowej. Zwykle zapadają na nie osoby, które przeszły ospę i jej uśpiony wirus odzywa się po latach. Powodem jest z jednej strony bardzo niski poziom wyszczepialności w stosunku do krajów zachodnich. Z drugiej zaś duże zagrożenie jakie wirus stanowi.

– Chodzi przede wszystkim o osoby powyżej 55 roku życia, które obejmie miejski program. Ten pilotaż wesprze zdecydowanie większy program profilaktyczny finansowany przez NFZ. Ten ogólnopolski dotyczy jednak osób po 65 roku życia, które jednocześnie należą do grupy ryzyka. Szczepieniami w Opolu nie będziemy dublować ogólnopolskiej akcji, ale rozszerzymy jaw mieście, zwiększymy tę liczbę – informuje Łukasz Sowada, wiceprezydent Opola.

– Półpasiec jest szczególnie niebezpieczny dla osób z tej grupy wiekowej. Stąd taki pomysł, aby wesprzeć program profilaktyczny, który jest prowadzony przez Narodowy Fundusz Zdrowia, natomiast dotyczy grupy powyżej 65-tego roku życia oraz trzeba wskazać tam występowanie takich obszarów ryzyka, które występują u danego pacjenta, czyli choroby przewlekłe. U nas tych obszarów nie będzie. Oczywiście nie będziemy powielać państwowego finansowania, tylko je uzupełniać – mówi Sowada.

Miasto musi wybrać operatora, który przeprowadzi akcję. Trwa przetarg. W tym roku ma być dostępne ok 100 szczepionek. Koszt tego etapu to ok 190 tysięcy złotych.

 

Łukasz Sowada:

 

Autor: Sebastian Pec

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content