
Wspierali wszelkie działania logistyczne – od ratunkowych, przez zabezpieczenie innych jednostek wojskowych, po dostarczanie pomocy w miejsca dotknięte powodzią. Przejechali ponad trzydzieści tysięcy kilometrów, naprawili przeszło dwieście jednostek sprzętu, wydali około stu tysięcy posiłków – a to tylko część zadań. Podsumowano działalność 10. Opolskiej Brygady Logistycznej w trakcie wrześniowej powodzi oraz podczas usuwania jej skutków. U żołnierzy gościł dziś (2.12) sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Paweł Zalewski wraz z wojewodą opolską Moniką Jurek.
– To opolscy logistycy stali za wszystkimi działaniami sił zbrojnych w zakresie zabezpieczenia i pomocy podczas powodzi. Od samego początku przygotowywali się do tego, aby zapewnić środki, dzięki którym żołnierze mogli pomagać mieszkańcom terenów dotkniętych kataklizmem. Byli i nadal są odpowiedzialni także za współpracę z administracją, zarówno rządową, jak i samorządową, także w kontekście tego wielkiego centrum darów, które tutaj w Opolu z powodzeniem funkcjonuje – mówi Paweł Zalewski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
– Wielka zasługa różnych rodzajów wojsk. Najpierw jeśli chodzi o pierwszy etap, czyli akcję ratunkową, później w kolejnej fazie, czyli usuwaniu skutków powodzi. To niesamowita praca żołnierzy, których w czasie kataklizmu było w naszym regionie 59 tysięcy. To wykorzystanie nie tylko osób, ale także sprzętu, wiedzy i ogromnego doświadczenia opolskich logistyków – dodaje Monika Jurek, wojewoda opolska.
– Obecnie główne zadanie brygady polega na wsparciu wojsk inżynieryjnych. To kontakt z dowódcą jednostki w Brzegu, w jakim zakresie ta pomoc ma być udzielona. Tej pomocy będzie udzielał zwłaszcza podsystem techniczny. Dowódca otrzymał zadania odbudowy kilku mostów, to będzie realizowane. Należy dodać, że działalność ta prowadzona jest zarówno w województwie opolskim, jak i dolnośląskim. Dopóki wojska operacyjne, wojska inżynieryjne oraz Wojska Obrony Terytorialnej będą realizować swoje zadania, brygada będzie prowadzić wsparcie logistyczne – informuje gen. bryg. Mieczysław Spychalski, dowódca 10. Opolskiej Brygady Logistycznej.
Obecnie zadania związane z usuwaniem skutków powodzi oraz odbudową na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku realizuje ponad dwa tysiące pięciuset żołnierzy. Operacja Feniks potrwa do kwietnia przyszłego roku. Termin jest orientacyjny, działania mogą zostać przedłużone.
Paweł Zalewski, Monika Jurek, Mieczysław Spychalski
Autor: Anna Kurc