
Pierwsze spotkanie sieci doradców zawodowych przy Politechnice Opolskiej odbyło się dzisiaj (17.12) i zainicjowało współpracę specjalistów zajmujących się doradztwem edukacyjno-zawodowym z różnych regionów kraju. W wydarzeniu wzięli udział doradcy zawodowi ze szkół średnich z województw: opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i łódzkiego, a także przedstawiciele powiatowych urzędów pracy oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.
Powołanie sieci doradców zawodowych jest elementem projektu „Pogłębiamy relacje”, realizowanego przez Politechnikę Opolską. Jego głównym celem jest przeciwdziałanie zjawisku drop-outu, czyli rezygnacji ze studiów w trakcie ich trwania. Statystyki wskazują, że średnio nawet 40 procent studentów nie kończy rozpoczętego kierunku. Jedną z najczęstszych przyczyn takiej decyzji jest niewłaściwie dobrana ścieżka kształcenia, niedopasowana do predyspozycji, zainteresowań i realnych oczekiwań młodych ludzi.
– Zauważyliśmy, że studenci zwłaszcza którzy rozpoczynają swoją karierę na Politechnice Opolskiej, czują się nieco zagubieni, mało zaopiekowani. Czasami potrzebują lekkiego popchnięcia, w dobrym kierunku. Studenci przyszli kandydaci czasem nie mają pojęcia, jak dany kierunek wygląda, co może powodować, że będą rezygnowali z niego, ponieważ nie spełnia on ich oczekiwań – mówi Rosłaniec-Passowicz, z-ca dyrektora Centrum Obsługi Studenta, kierownik projektu.
– Około 40 doradców zawodowych z 3 województw gościmy na Politechnice Opolskiej. Chcemy z nich zbudować taki zespół wspomagający młodego człowieka, zanim do nas przyjdzie i zanim będzie u nas studiował i żeby znalazł ten właściwy kierunek. W ramach tego projektu mamy punkt wsparcia akademickiego, który jest przy Centrum Obsługi Studenta. W tym punkcie będą mogli porozmawiać i otrzymać tutoring wsparcia – dodaje Anida Stanik-Besler, prorektor ds. Kształcenia na Politechnice Opolskiej.
W ramach spotkań sieci doradców zawodowych planowana jest wymiana doświadczeń oraz współpraca pomiędzy szkołami średnimi, instytucjami rynku pracy i uczelnią. Doradcy będą wspólnie pracować nad lepszym przygotowaniem przyszłych studentów do świadomego wyboru kierunku studiów. Istotnym elementem tych działań jest prezentowanie rzeczywistych możliwości zawodowych, jakie daje ukończenie konkretnych kierunków, a także wsparcie młodych ludzi w rozpoznawaniu ich potencjału, kompetencji i predyspozycji.
Konferencja odbyła się dzisiaj (17.12) w budynku Centrum Nauka Biznes w Opolu.
Katarzyna Rosłaniec-Passowicz, Anida Stanik-Besler:
Autor: Wojciech Niewiadomski







