niedziela 14 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Bazyly, Eliza

Opolskie szkoły stawiają na bezpieczeństwo. Finał „Odblaskowej Szkoły”

fot. Radio Doxa

Odblaski mogą uratować życie. Dobrze wiedzą o tym uczestnicy ogólnopolskiego konkursu „Odblaskowa Szkoła”. Dziś najlepsi w regionie odebrali nagrody podczas wojewódzkiej gali konkursu.

– Miejmy nadzieję, ze dzieci dobrze się bawiły, a dorośli wyciągna z tego wnioski – mówi Dominik Grabowski sekretarz Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Opolu.

– Zauważamy, że zdecydowanie więcej dzieci używa odblasków. Pierwsze miejsce w województwie w dotyczącym tego tematu konkursie, zajęła Szkoła Podstawowa w Łambinowicach – informuje aspirant Przemysław Kędzior, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Opolu.

– Mamy takie odblaskowe paski, gumki, żeby nas było widać i żebyśmy byli bardziej bezpieczni – zaznacza Ania uczennica zwycięskiej szkoły.

Zrobiliśmy mnóstwo akcji, przemarsze, zaparszaliśy inne dzieci oraz seniorów. Pokazywaliśmy jak ważne są odblaski – wylicza Ewa Szczepanowska, pedagog szkolny i koordynator konkursu w placówce w Łambinowicach.

– Jadąc rano do pracy widzę wielu biegających dorosłych. To bardzo dobre dla zachowania kondycji, niestety wiele z tych osób jest niemal kompletnie niewidocznych z powodu braku odblasków – przyznaje Robert Węgrzyn z zarządu regionu.

– Konkurs to bardzo dobra formuła przypominania o odblaskach, bo dzieci bardzo dobrze uczą się przez zabawę – podkreśla Joanna Raźniewska Opolski Wojewódzki Kurator Oświaty.

– Odblaski są bardzo ważne bo pozwalają dostrzec kogoś tam gdzie jest bardzo ciemno i inaczej nie byłoby tej osoby widać – przypomina Edward Kinder – dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu.

– Bez odblasku jesteśmy dla kierowcy widoczni z 30-40 metrów, z odblaskiem ze 150, a to robi różnicę, bo może uratować nam życie podsumowuje komendant wojewódzka policji w Opolu Magdalena Nguyen-Fudala.

Jeśli zwiększamy powierzchnię odblaskową odległość, z której jesteśmy widoczni, wzrasta. W naszym regionie w konkursowe szranki stanęło ponad 40 szkół.

 

Dłuższa relacja:

Dominik Grabowski, asp. Przemysław Kędzior, uczniowie, Ewa Szczepanowska, Robert Węgrzyn, Joanna Raźniewska, Edward Kinder, Magdalena Nguyen-Fudala:

 

Autor: Sebastian Pec

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content