
Oficjalnie rozpoczęły się Piastonalia 2026! Jak co roku wydarzenie otworzyła żakinada, w której studenci ubrani w najróżniejsze stroje przeszli z Politechniki Opolskiej na kampus Uniwersytetu Opolskiego, a następnie pod opolski ratusz, aby uroczyście rozpocząć największą studencką imprezę w roku. Punktem kulminacyjnym otwarcia Piastonaliów było tradycyjne przekazanie studentom kluczy do miasta przez wiceprezydenta Opola Łukasza Sowadę.
– Młodzież jest dzisiaj wspaniale przebrana, dobrze przygotowana, są super zorganizowani, więc o miasto jesteśmy spokojni i ten najbliższy czas należy po prostu do nich. My się bardzo cieszymy, że Opole jest jeszcze miastem mocno akademickim, gdzie mamy dużo studentów – przyznaje wiceprezydent Opola Łukasz Sowada.
– Przebrałem się za leprechauna. Leprechauny przynoszą szczęście, a studentom na Piastonaliach szczęście przynosi alkohol! Nie no, a tak na poważnie, to chyba nastawienie i dobra pogoda. W tym roku pogoda jest taka średniawa jak na razie. Jako że za niedługo kończymy studia, to chcemy się tak dointegrować jeszcze przez parę ostatnich miesięcy i mieć miłe wspomnienia.
– Ja po prostu przebrałem się za takiego guślarza, trochę folkloru, a tutaj kolegę mam właśnie, przyjaciela mojego, jako szlachcic polski. Zapraszamy i widzimy się na Politechnice Opolskiej – mówią uczestnicy żakinady.
Najbliższy tydzień pełen będzie konkursów, koncertów i innych atrakcji. Od wtorku do środy studenci bawić się będą na błoniach Politechniki Opolskiej, a od czwartku przeniosą się na kampus Uniwersytetu Opolskiego. Dokładną rozpiskę znajdą Państwo na Facebooku samorządów studenckich Politechniki oraz Uniwersytetu.
Łukasz Sowada, uczestnicy żakinady:
Dłuższa relacja:
Autor: Damian Serwuszok





















