
Od lat był niewykorzystany i niszczał, rozważano nawet jego rozbiórkę. Dzięki pozyskanym funduszom z budżetu państwa w ramach ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej budynek zostanie jednak wyremontowany i zyska nowe przeznaczenie. W dawnej stacji uzdatniania wody gmina Reńska Wieś tworzy magazyn obrony cywilnej.
– Wiemy, że w kraju dużo się dzieje w tym obszarze. Samorządy z końcem roku dostały duże środki przeznaczone na ten cel. My stwierdziliśmy, żeby zakupić sprzęty związane z obroną cywilną np. agregaty czy zbiorniki na wodę, to musimy mieć miejsce, gdzie będziemy mogli to składować i dlatego podjęliśmy decyzje, że tegoroczne środki na obronę cywilną przeznaczymy na budowę magazynu. Mamy taki budynek w Reńskiej Wsi i mieliśmy duży problem, co z tym budynkiem począć, ale pojawiły się pieniądze na odremontowanie go. Zadanie jest rozpisane na dwa lata i w 2026 rozpoczynamy drugi etap – mówi wójt gminy Reńska Wieś Tomasz Kandziora.
Dodajmy, że w 2025 roku na zadania z zakresu obrony cywilnej i ochrony ludności gmina Reńska Wieś otrzymała ponad 530.000.zł. Poza pierwszym etapem adaptacji budynku na magazyn OC samorząd zrealizował szkolenie dla kierowników referatów urzędu gminy, dyrektorów placówek oświatowych i innych jednostek podległych gminie oraz sołtysów.
Tomasz Kandziora:
Autor: MGP/Anna Kurc/JD