
Biegiem uczczą pamięć żołnierzy wyklętych. W najbliższą niedzielę, 1 marca, na terenie całego kraju wystartują biegi „Tropem Wilczym”. Chodzi o połączenie sportu z edukacją w zakresie historii. Wydarzenie odbywa się też w kilku miastach województwa opolskiego.
W Grodkowie zawody organizowane są po raz dziesiąty. Start i meta zlokalizowane będą przy ratuszu miejskim, a biegacze będą mogli wybrać jedną z dwóch tras.
– Dystans 1963 metry upamiętnia śmierć ostatniego żołnierza wyklętego Józefa Franczaka pseudonim Laluś. Mamy także bieg na 5 kilometrów. To bardziej taki dystans sportowy, gdzie wielu biegaczy chce osiągnąć jak najlepszy czas – mówi Danuta Trzaskawska, jedna z organizatorek biegu.
Na uczestników biegu w Nysie czekają również dwie trasy oraz dodatkowe atrakcje.
– Mamy dystans 1963 metry oraz 5 kilometrów. Są to biegi terenowe, ponieważ spotykamy się na poligonie przy forcie nr 2. Tam współpracujemy też z Fundacją Żelazny, która też zorganizuje stanowiska takie proobronne. Jeden z radiołącznością, drugi z pokazem pierwszej pomocy i trzeci z replikami broni – informuje Jacek Makowski z fundacji W działaniu.
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” organizowany jest w Polsce po raz czternasty. W województwie opolskim, poza Grodkowem i Nysą, biegi odbędą się też w Prudniku, Głubczycach, Kietrzu, Głuchołazach, Oleśnie, Kluczborku i Opolu. Szczegółowa mapa oraz informacje dotyczące zapisów znajdują się https:tropemwilczym.org.
Danuta Trzaskawska, Jacek Makowski:
Autor: Anna Kurc