
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu wraz z opolska Izbą Adwokacką uruchamiają punkt nieodpłatnych porad dla beneficjentów programu „Czyste Powietrze”. Chodzi o prawne wsparcie osób, które nie zrealizowały zadań w terminie z powodu nierzetelnych wykonawców i będą musiały oddać przyznaną dotację wraz z naliczonymi odsetkami.
– Na ten moment zdefiniowanych sytuacji, gdzie konieczny będzie zwrot jest ponad 150. Jeżeli chodzi o wartość wypłaconych kwot dla tych osób, to były one w wysokości 55 tysięcy złotych do 68 200 zł na osobę. Mówimy tutaj o tym podwyższonym i najwyższym progu dofinansowania. Odsetki od wypłaconych środków są odsetkami podatkowymi, które w tej chwili wynoszą 13,5%, ale one nie są stałe, wahają się między 13 a 14,5% w skali roku, więc to są bardzo duże kwoty. My dysponujemy środkami publicznymi i tych środków publicznych zwrotu dochodzić musimy. Nie ma żadnej możliwości, żeby pójść na rękę tym beneficjentom. Jedyne co możemy zrobić, to doradzić im, jak mogą pomóc sobie wyjść z tej sytuacji – mówi Aleksandra Drescher, prezes WFOŚiGW w Opolu.
– Ten problem może narastać. Jeśli okaże się, że te prac u tych osób, które kilkanaście miesięcy temu dostały zaliczki, nie zostały zrealizowane. W momencie, gdy nie będą złożone wnioski końcowe rozliczeniowe, my wypowiadamy formalnie umowę i w tym momencie wzywamy beneficjenta do spłaty zaliczki, którą dostał 15, czy 18 tysięcy temu. Program „Czyste Powietrze” ma zmienić od strony zapotrzebowania energetycznego całą Polskę. Ten około 1% beneficjentów to są konkretnie ludzie, którzy zaczynają mieć problemy nie dlatego, że przystąpili do programu, a dlatego, że z różnych względów najczęściej niektórych wykonawców nie stały zrealizowane dane inwestycje – dodaje Jerzy Woźniak, zastępca prezesa WFOŚiGW w Opolu.
– Opolscy adwokaci wielokrotnie pomagali osobom pokrzywdzonym przestępstwem, ale również w takich sytuacjach, z jaką mamy do czynienia w przypadku najprawdopodobniej nieuczciwych pośredników i wykonawców. Na tym etapie trudno powiedzieć, dlaczego doszło do takich sytuacji, to będzie przedmiotem analiz prawników i adwokatów naszej Izby, jak i pracowników Funduszu. My jako adwokaci będziemy starali się pomóc wszystkim pokrzywdzonym. Jeden przedstawiciel naszej izby będzie raz w tygodniu dyżurował w siedzibie Funduszu. W ramach dyżuru będzie udzielał wszelkich porad dotyczących umów zawartych z Funduszem, a także możliwości wyjścia w sytuacji. Pomóc prawna w tym przypadku, pomoże tym osobom wyjść z kłopotów – podkreśla Łukasz Wójcik, dziekan Izby Adwokackiej w Opolu.
– Program „Czyste powietrze” realizujemy od ponad 6 lat. Mamy ponad 27 tysięcy wniosków o dofinansowanie złożonych i bardzo duża ilość tych wniosków została zrealizowana, rozliczona. Beneficjenci otrzymali dotacje i osiągnęli efekt ekologiczny. Jest jednak część mieszkańców Opolszczyzny, która potrzebuje pomocy. Na pytanie merytoryczne są odpowiedzi z naszego zespołu. Natomiast zdarzają się sytuacje, które wymagają bardziej szczegółowego doradztwa. Wszystkie osoby, które czują się poszkodowane ze strony firm współpracujących z nimi lub też mają problem z rozwiązaniem tej sytuacji zapraszamy na konsultacje – Małgorzata Oleksiewicz, kierownik zespołu programów dla osób fizycznych w WFOŚiGW w Opolu.
Punkt ruszy 25 lipca. Porady prowadzone będą w siedzibie opolskiego Funduszu przy ulicy Krakowskiej 53. Szczegółowe informacje dotyczące harmonogramu i zapisów zamieszczone zostaną na stronie internetowej instytucji.
Aleksandra Drescher, Łukasz Wójcik:
Dłuższa relacja:
Jerzy Woźniak, Aleksandra Drescher, Łukasz Wójcik, Małgorzata Oleksiewicz:
autor: Anna Kurc






