Przypomnijmy, ta obecnie obowiązująca powstała w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.
Choć nowelizowane, dziś te przepisy już nie wystarczają – podkreśla Robert Pabian, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Dlatego potrzeba na nowo uregulowania kwestii gospodarki leśnej. Np. sprawy tzw. wycinek, które wciąż wzbudzają kontrowersje. W ubiegłym roku to słowo rzeczywiście zrobiło ogromną karierę. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie są one prowadzone w lesie dlatego, że jako leśnicy szukamy tam drewna lub pieniędzy. Wycinki nie były też, nie są i mam nadzieję, że nie będą prowadzone z powodów politycznych. Wszystko to, co wycinane jest w lesie, wynika z potrzeby jego pielęgnacji, ochrony i zagospodarowania – dodaje dzisiejszy Poranny Gość Radia Doxa.
Kolejna kwestia to bezpieczeństwo osób, które w lesie się pojawiają. Dziś odpowiedzialność za nie spoczywa na gospodarzu terenu, czyli nadleśniczym. W związku z tym, że takich osób – choćby turystów – jest coraz więcej, taki obowiązek zadbania o bezpieczeństwo powinien spoczywać na nich samych.
Robert Pabian:
autor: DBK/SP
Cała rozmowa z Robertem Pabianem:
Robert Pabian: Wycinki są elementem regulacji gospodarki leśnej