niedziela 14 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Bazyly, Eliza

Potrzebna jest nowa ustawa o lasach

Przypomnijmy, ta obecnie obowiązująca powstała w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Choć nowelizowane, dziś te przepisy już nie wystarczają – podkreśla Robert Pabian, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Dlatego potrzeba na nowo uregulowania kwestii gospodarki leśnej. Np. sprawy tzw. wycinek, które wciąż wzbudzają kontrowersje. W ubiegłym roku to słowo rzeczywiście zrobiło ogromną karierę. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie są one prowadzone w lesie dlatego, że jako leśnicy szukamy tam drewna lub pieniędzy. Wycinki nie były też, nie są i mam nadzieję, że nie będą prowadzone z powodów politycznych. Wszystko to, co wycinane jest w lesie, wynika z potrzeby jego pielęgnacji, ochrony i zagospodarowania – dodaje dzisiejszy Poranny Gość Radia Doxa.

Kolejna kwestia to bezpieczeństwo osób, które w lesie się pojawiają. Dziś odpowiedzialność za nie spoczywa na gospodarzu terenu, czyli nadleśniczym.  W związku z tym, że takich osób – choćby turystów – jest coraz więcej, taki obowiązek zadbania o bezpieczeństwo powinien spoczywać na nich samych.

Robert Pabian:

 

autor: DBK/SP

 

Cała rozmowa z Robertem Pabianem:

Robert Pabian: Wycinki są elementem regulacji gospodarki leśnej

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content