
Przewidziano kilka tematów. Między innymi sprawę edukacji regionalnej w kontekście szans i możliwości. Następny temat to nadzór wojewody nad radami oraz podejmowanymi przez nie uchwałami. Kolejnym zagadnieniem są zadania przewodniczących. To ważne kwestie zgodnie mówią uczestnicy spotkania, ale bezcenne są rozmowy kuluarowe.
– Od nowej kadencji staramy się spotykać przynajmniej raz w roku. Edukacja regionalna nie jest w obecnym kształcie propozycją idealną ale traktujemy ją raczej jako furtkę do przekazania uczniom treści ważnych dla samorządów lokalnych. Bo za zgodą i przy ich wsparciu finansowym można takie elementy do szkoły wprowadzić – mówi Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa i gospodarz dzisiejszego spotkania.
– Edukacja regionalna to przede wszystkim szansa, aby dzieciom wpoić wartości patriotyczne, także w kontekście patriotyzmu lokalnego – przekonuje Jarosław Drożdżyński wiceprzewodniczący rady w Głuchołazach.
– Byłam na poprzednim konwencie i bardzo na tym skorzystałam, dlatego przyjechałam ponownie. Rozmowy z bardziej doświadczonymi radnymi są bardzo przydatne – podkreśla z kolei Justyna Czaja, przewodnicząca rady w Białej.
– Jestem radnym 20 lat więc kiedy ktoś pyta dzielę się wiedzą i doświadczeniem ale sam też chętnie uczę się i słucham opinii innych – zapewnia Dariusz Gajewski, przewodniczący z Grodkowa.
Wśród gości spotkania znalazły się między innymi: wojewoda opolska Monika Jurek oraz Joanna Raźniewska, Opolski Kurator Oświaty.
Rafał Bartek, Jarosław Drożdżyński, Justyna Czaja, Dariusz Gajewski:
Autor: Sebastian Pec






