
W Kędzierzynie-Koźlu trwa „Funduszowy Maj”. Impreza łączy aktywność sportową, edukację, profilaktykę zdrowotną oraz atrakcje kulturalne. Głównym miejscem wydarzenia jest teren przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 11 w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie zorganizowano piknik rodzinny z licznymi strefami tematycznymi. Uczestnicy mogą skorzystać z działań edukacyjnych, prozdrowotnych i ekologicznych, a także animacji i warsztatów przygotowanych dla dzieci i dorosłych.
W programie znalazła się także europejska strefa aktywności, obejmująca pokazy, konkursy i animacje. Dużym zainteresowaniem cieszy się również stoisko Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, gdzie odwiedzający mogą zobaczyć wyposażenie ambulansu, motoambulans oraz poznać specyfikę pracy ratowników medycznych.
Jednym z kluczowych punktów wydarzenia jest rajd rowerowy o długości około 10 kilometrów, który prowadzi przez miasto i okolice. Uczestnikami mogą być wyłącznie osoby pełnoletnie. W rajdzie bierze udział m.in. Marcel Steyer.
– Funduszowy Maj to miesiąc poświęcony promocji Unii Europejskiej i jej funduszy. Dzięki środkom europejskim możliwy jest rozwój poszczególnych województw oraz realizacja wielu inwestycji i projektów w regionach – mówi Maja Byrdak, dyrektor Departamentu Wdrażania Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego.
-Na uczestników rajdu oraz pikniku w Kędzierzynie-Koźlu czekało wiele atrakcji. Rajd rowerowy zorganizowano m.in. w celu promocji aktywności fizycznej, zdrowia i dobrej kondycji, a także po to, aby zachęcić uczestników do oderwania się od telefonów, telewizorów i innych mediów. Start rajdu odbył się o godzinie 14:00. Trasa miała długość blisko 10 kilometrów, a przejazd trwał ponad godzinę. Organizatorzy podkreślali, że taka forma aktywności ma na celu pobudzenie ruchu i uświadomienie uczestnikom, jak ważna jest regularna aktywność fizyczna w codziennym życiu – dodaje Magdalena Wajduchowicz, wykonawca wydarzenia.
-Uwielbiam jeździć na rowerze i co weekend robimy to wspólnie z mężem. To daje dużą satysfakcję — zarówno z pokonywania kolejnych kilometrów, jak i z przekraczania własnych możliwości, a także z możliwości zobaczenia czegoś ciekawego poza własnym domem – komentuje Izabela, uczestniczka rajdu.
Na uczestników czekają także atrakcje artystyczne, w tym musztra pokazowa Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu.
Zwieńczeniem wydarzenia będzie koncert Gosi Andrzejewicz, która świętuje 20-lecie działalności artystycznej.
Relacja: Maja Byrdak, Magdalena Wajduchowicz, Izabela
Autor: Wojciech Niewiadomski


































