
W Filharmonii Opolskiej odbył się pierwszy z koncertów finałowych I Konkursu Muzyki Polskiej im. Józefa Elsnera. Choć to dopiero piewsza edycja, to w konkursie udział wzięło ponad 130 skrzypków z całej Polski, którzy podzieleni byli na 5 kategorii wiekowych. Inicjatywa ta powstała po to, aby dać młodym muzykom szansę na pokazanie się przed publicznością i wybicie się w świecie muzyki.
– Pomyślałam, że to byłaby wspaniała inicjatywa, żeby stworzyć wydarzenie, które będzie taką, można powiedzieć, trampoliną dla tych młodych adeptów sztuki. Oni bardzo chcą się pokazywać, chcą koncertować, sprawia im to ogromną radość, a jeszcze większą radość sprawia im moment, w którym zostają docenieni. Do konkursu przyjęliśmy 131 uczestników – tłumaczy Marta Gidaszewska, koordynator konkursu.
– Ja o konkursie dowiedziałam się tak naprawdę od mojego nauczyciela. Przygotowania były ciężkie. Trzeba było jakoś wszystko spiąć w całość w krótkim czasie, ale się udało. Bardzo rzadko zdarza się w sumie młodym skrzypkom grać z orkiestrą i myślę, że to jest bardzo dobra możliwość właśnie na tym konkursie – przyznaje Małgorzata Pasierbska.
– Jest bardzo dużo muzyki polskiej, co jak najbardziej pomaga w propagowaniu tego typu muzyki, ponieważ jest to już bardzo prestiżowy konkurs, chociaż dopiero pierwszy. Każdy z uczestników ma szansę na pokazanie się w dosyć różnorodnym repertuarze – mówi Gaja Wilewska.
Konkurs powstał we współpracy Filharmonii Opolskiej z Państwową Szkołą Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Opolu oraz Politechniką Opolską, na której to opracowany został eksperymentalny algorytm oparty na sztucznej inteligencji, który oceni uczestników konkursu pod kątem czysto technicznym. Jak podkreśla koordynator wydarzenia, eksperyment ten ma na celu wyłącznie sprawdzenie możliwości AI w kontekście czytania muzyki.
Autor: Damian Serwuszok
Marta Gidaszewska, Małgorzata Pasierbska, Gaja Wilewska
Dłuższa relacja:







