
Państwowa Inspekcja Sanitarna co roku sprawdza około 40% zimowych turnusów, takich jak obozy i kolonie. Organizatorzy mają obowiązek zgłoszenia wypoczynku do Bazy Ministerstwa Edukacji Narodowej, co umożliwia opiekunom weryfikację legalności i kontroli turnusów. Wizyty kontrolne przeprowadza także Kuratorium Oświaty, sprawdzając bezpieczeństwo oraz atrakcyjność programów proponowanych podczas turnusów.
– Ponad 8 tysięcy dzieci w tym dwutygodniowym okresie ferii będzie korzystało z różnych form wypoczynku. 222 formy, które były zarejestrowane, zostały sprawdzone już w trybie przygotowań. W tej chwili codziennie kontrolujemy nawet kilka kolonii czy półkolonii. Kontrolujemy nie tylko pod względem bezpieczeństwa, ale również pod względem atrakcyjności programu, który jest realizowany przez organizatorów – mówi Joanna Raźniewska, opolska kurator oświaty.
– Obecnie zarejestrowanych mamy 189 różnych turnusów. Nadzorujemy przede wszystkim warunki zakwaterowania i pobytu. Sprawdzamy jaki jest sprzęt, czy gwarantuje on bezpieczeństwo i jakie są warunki do uprawiania sportu. W formach wyjazdowych sprawdzamy czy nie dochodzi do zagęszczenia dzieci w pokojach, czy jest odpowiednia wentylacja, temperatura, stan czystości i stan sanitarny wszystkich sprzętów. Kontrolujemy bezpieczeństwo żywności i żywienia, przechowywania produktów, warunków ich przygotowywania i podawania. Do tej pory nie stwierdziliśmy nieprawidłowości w nadzorowanym zakresie – przyznaje Małgorzata Gudełajtis, kierownik Oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu.
W trakcie kontroli organizowano spotkania edukacyjne dotyczące zasad bezpiecznego wypoczynku, higieny osobistej, promocji zdrowia oraz profilaktyki uzależnień od e-papierosów, alkoholu i napojów energetycznych. Podane dane dotyczą pierwszego tygodnia ferii.
Joanna Raźniewska, Małgorzata Gudełajtis:
dłuższa relacja:
Autor: Weronika Kurdziel