poniedziałek 8 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Maksym, Medard

Sejmiki województw dyskutują o wprowadzeniu regionalizmu do szkół

Fot. Radio Doxa

Konwent Przewodniczących Sejmików Województw to nie tylko okazja, aby zwiedzić Opolszczyznę. Wczoraj ich szefowie, którzy w komplecie pojawili się w naszym regionie zwiedzali między innymi Górę św. Anny oraz pałac w Żyrowej. Dziś dyskutujemy o regionalizmie. Bardzo chcielibyśmy, aby takie zajęcia odbywały się w szkołach.

– Dlatego próbujemy uzgodnić wspólne stanowisko w tej sprawie, tak aby przekazać je do Warszawy. Wprawdzie obecnie jest możliwość prowadzenia takich zajęć, ale tylko jako dodatkowych. Naszym zdaniem warto byłoby wprowadzić je na wyższy poziom – podkreśla Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa opolskiego.

– Choć my nie mamy takiego ukierunkowania na regionalizm, bo to jednak „łódzkie”, to osobiście uważam, że jego przejawy powinniśmy kultywować – mówi Małgorzata Grabarczyk, przewodnicząca tamtejszego sejmiku województwa.

– Oba nasze regiony mają w sobie część Górnego Śląska i to nas łączy. Także to sprawia, że regionalizmy są dla nas ważne. Dlatego  osobiście uważam, że w szkole takie zajęcia powinny się odbywać i pod wnioskiem o to podpisuję się obiema rękami – dodaje Alina Bednarz , wiceprzewodnicząca sejmiku województwa śląskiego.

Opolszczyzna przewodzi konwentowi w pierwszym półroczu tego roku. Stery przejęła od województwa łódzkiego. Przekażemy je Mazowszu.

Rafał Bartek, Małgorzata Grabarczyk, Alina Bednarz:

Dłuższa relacja:

Autor: Sebastian Pec

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content