sobota 6 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Norbert, Laurenty

Siostra Aldona Skrzypiec: „Nawet w największej ciemności jest nadzieja na nowe życie”

Fot. Radio Doxa

Wielki Piątek to dzień ciszy, refleksji i zadumy nad krzyżem Chrystusa. Jak mówiła dziś na antenie Radia Doxa siostra Aldona Skrzypiec, jałmużnik biskupa opolskiego i prowadząca Dom Nadziei, jest to także dzień nadziei, bo historia nie kończy się na śmierci na krzyżu. Przez śmierć przychodzi życie, a przez krzyż zbawienie. Siostra zwraca uwagę, że Wielki Piątek jest doświadczeniem „ciemności”, które można odnieść do życia osób pogrążonych w uzależnieniach.

– Jak czytamy w Piśmie Świętym – „słońce się zaćmiło”. Myślę, że to jest w taki sposób też doświadczeniem naszym, w taki bardzo symboliczny sposób, kiedy towarzyszymy osobom właśnie głęboko uzależnionym, że widzimy jak wielka jest to ciemność. Czasem tak kolokwialnie mówimy, że to tak jakby ich jakaś czarna dziura wciągała. I rzeczywiście, jest to taka siła, która nie pozwala im żyć, która odbiera im życie. Dla mnie ten Wielki Piątek i właśnie ten obraz ciemności, śmierci jest takim symbolem, też przypomnieniem o tej ich śmierci i o ciemnościach, w których trwają. Ale historia się nie kończy na Wielkim Piątku. Wiemy, że potem jest sobota, też dzień ciszy, a potem jest poranek zmartwychwstania, kiedy jest ta eksplozja światła i życia. To nam pozwala ciągle mieć nadzieję, że choćby nie wiem w jakich ciemnościach oni trwali, to zawsze z Chrystusem jest nadzieja, że mogą powstać do nowego życia – mówiła w audycji „Poranny Gość Radia Doxa” siostra Aldona.

– Taki cud zmartwychwstania, wydarza się też w rzeczywistości domu nadziei, którego możemy być świadkami, który widzimy na swoich oczach, kiedy naprawdę ktoś z tych ciemności powstaje, odzyskuje to swoje życie, zaczyna żyć. To jest długi proces, tak jak ziarenko wsiane w ziemię, ono też musi obumrzeć w ciemnościach, a potem z tego wyrasta nowa roślina, która jest pełna życia. To nie jest spektakularne, jak za dotknięciem jakiejś czarodziejskiej różdżki, ale jest to coś, co dzieje się bardzo powoli i myślę, że wymaga też takiej zgody na trwanie, na takie trwanie przy człowieku, nawet jeśli on jest w ciemnościach, że ta potęga życia, którą przecież Bóg tam włożył, ona w końcu wykiełkuje.

Dodajmy, że w Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy św. W kościołach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu, a wieczorem odbywa się Liturgia Męki Pańskiej. Na antenie Radia Doxa, o godzinie 18.30 transmitować będziemy liturgię z katedry pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu.

Siostra Aldona Skrzypiec:

Autor: Anna Kurc

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content