
W Wielki Piątek wierni adorują Najświętszy Sakrament, który w tym dniu z Ciemnicy zostaje przeniesiony do Grobu Pańskiego. Z adoracją przy Grobie Pańskim wiążę się zwyczaj charakterystyczny dla Śląska Opolskiego.
– Dzieci w zamian za ucałowanie „Pona Bucka” otrzymywały tutaj słodycze od rodziców, w rodzinach śląskich. Jak się szło do tego kościoła adorować, to przy okazji była jakaś korzyść. Słodycze nie były niegdyś często spotykane. To nie to, co dzisiaj, gdzie mamy furę słodyczy, że można się zakopać. Kiedyś, 30 – 40 lat temu, to była wielka rzadkość. To dla dzieci była frajda, już nie mówiąc o czasach przed wojną, czy zaraz po wojnie – mówi Bogdan Jasiński z Muzeum Wsi Opolskiej.
Wielki Piątek to także dzień, w którym panny rozpoczynały ozdabianie jajek, które później trafiały do święconki – dodaje Bogdan Jasiński.
Bogdan Jasiński:
Autor: Tomasz Cichoń