poniedziałek 15 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Wit, Jolanta

Służby patrolują lasy w poszukiwaniu nielegalnych zbieraczy poroży

Fot. Urząd Wojewódzki w Opolu

W opolskich lasach trwa akcja „Wieniec”. Patrole na terenach leśnych mają zapobiec nielegalnemu zbieraniu poroży jeleni na terenach objętych zakazem wstępu, czyli w rezerwatach i parkach narodowych. Wspólna inicjatywa straży leśnej, policji, straży granicznej oraz straży łowieckiej potrwa jeszcze do jutra.

– Samo zbieranie zrzuconego poroża w lesie nie jest nielegalne, ale straszenie zwierzyny i wchodzenie na tereny objęte zakazem już tak – informuje Jacek Boczar, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Opole. – Akcja ma na celu wykrywanie nielegalnych wjazdów oraz nielegalne wchodzenie na tereny objęte zakazem wstępu. W tych miejscach, w ostatnich latach nasilił się proceder nielegalnego i nieetycznego zbierania poroży. Kilkuosobowe grupy płoszą jelenie po to, żeby zebrać ich poroże, które mogłoby w czasie tej ucieczki odpaść. Proceder ten kończy się często tragicznie. Kilka lat temu przepłoszone jelenie wbiegły na środek zamarzniętego jeziora i potopiły się, gdy lód pod nimi pękł.

Co więcej, spłoszone jelenie podczas ucieczki mogą również wybiec na drogę przebiegającą przez las i stanowić zagrożenie dla kierowców. Celem wspólnej akcji służb jest także zwalczanie kłusownictwa i szkodnictwa leśnego.

Jacek Boczar:

Autor: Maria Honka

 

 

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content