
Studenci będą tropić tzw. betonozę. W ramach zainaugurowanej dziś kampanii społecznej chcą wyszukiwać miejsca gdzie mogłoby być więcej zieleni i mniej betonu. Chodzi o tereny już zagospodarowane oraz te, które jeszcze na to czekają.
– Warto uświadomić autorom np. projektów rozwoju miasta, że powinni się tym kierować, bo przecież nie brakuje miejsc, gdzie chętnie schowalibyśmy się przed upałem ale nie ma takiej możliwości i musimy mierzyć się z np. 30-stopniowym upałem – podkreśla Kacper Marciniak z II roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Opolskim.
– Głównym celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców i władz na znaczenie zieleni w przestrzeni miejskiej. Chcemy pokazać, że wpływa to nie tylko na estetykę miasta, ale także zdrowie, komfort życia i codzienne funkcjonowanie. Nie każda nowoczesna przestrzeń musi być oparta na betonie czy kostce brukowej. A rozwój miasta może iść w parze z naturą – dodaje Olga Weideman, starościna roku.
– Moje zajęcia ze zrównoważonego rozwoju są znane wśród studentów z tego, że na zaliczenie otrzymują zadania praktyczne. Tym razem jest nim stworzenie kampanii społecznej, którą właśnie zainaugurowali – podsumowuje dr Bartosz Maziarz.
W ubiegłym roku studenci mieli przygotować pokaz mody zrównoważonej. A efekty ich tegorocznych wysiłków można śledzić głównie w mediach społecznościowych na profilu – ZieloneOpole.
Kacper Marciniak, Olga Weideman, Bartosz Maziarz:
Autor: SP