
Szpital w Strzelcach Opolskich z największą liczbą urodzeń wśród wszystkich szpitali powiatowych na Opolszczyźnie. W minionym roku na świat przyszło tam 661 dzieci. – Cóż z tego, jak i tak porodówka nam się nie bilansuje. Czekaliśmy z utęsknieniem na to, że zostanie stworzony system dla tych najlepszych porodówek w kraju, które miały dostać środki finansowe na to, by przetrwać, żeby być pewnym punktem realizacyjnym dla usług ginekologiczno-położniczych, i dodam, u nas jeszcze neonatologicznych. Mamy „dwójkę” na neonatologii, czyli znacząca grupa dzieci po porodach tutaj ma pierwszą pomoc, nie trzeba przewozić dzieciaków do Opola – powiedział gość Radia Doxa, starosta strzelecki, Waldemar Gaida. Jak dodaje Waldemar Gaida, w obecnym systemie kontraktacji NFZ-tu większość szpitali powiatowych w Polsce się nie bilansuje. Świadczenia podnoszone są zbyt wolno, a większość z nich pochłaniają wynagrodzenia medyków. W naszym regionie więcej dzieci niż w strzeleckim szpitalu rodzi się tylko w klinicznym centrum położnictwa w Opolu.
Waldemar Gaida:
Autor: Tomasz Cichoń