poniedziałek 8 czerwca 2026
Imieniny obchodzą: Maksym, Medard

Trwa modernizacja SOR w Zespole Opieki Zdrowotnej w Oleśnie

fot: Radio Doxa

Będzie nowocześnie, a przede wszystkim bardziej komfortowo, zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego. Trwają prace remontowo-modernizacyjne Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Zespole Opieki Zdrowotnej w Oleśnie. To pierwszy etap prac, kolejnym będzie jego rozbudowa.

– Ma powstać całkowicie nowa jakość w przestrzeni oddziału ratunkowego. Prace wykonuje doświadczona firma, a roboty muszą zakończyć się do końca listopada. To termin nieprzekraczalny. Skąd potrzeba tego typu pracy? SOR był remontowany, na chwilę obecną spełnia warunki te minimalne, które SOR-y powinny spełniać. Natomiast zgodnie z aktualnym stanem prawnym nocna i świąteczna pomoc ma być zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie SOR-u, czyli na tym obszarze segregacji pojawiają się zarówno pacjenci, którzy trafiają na nocną i świąteczną pomoc, czyli może być to recepta, czy jakaś prosta porada lekarska, ale też na tym obszarze pojawiają się pacjenci, którzy są przywożeni przez zespoły ratownictwa medycznego w wyniku urazów, poważnych wypadków komunikacyjnych, więc konieczny jest rozdział tego ruchu pacjentów i ta segregacja pacjentów, która określa pilność załatwienia. Ten obszar wymaga absolutnie rozbudowania. Przeprowadzenia triażu, który jest już standardem obowiązującym w tych warunkach na dłuższą metę robić nie dało. Ten projekt obejmuje oprócz zmiany funkcjonalności niektórych pomieszczeń, również zaopatrzenie w też infrastrukturę sprzętową, która ma poprawić możliwości diagnostyczne i terapeutyczne na tym obszarze SOR-u – kardiomonitory, respiratory, kolejny aparat USG przeznaczony specjalnie dla SOR. Wszystko po to, aby móc jednocześnie więcej osób diagnozować, ale też leczyć, bo przecież część pacjentów z SOR-u trafia na oddziały szpitalne lub do innych szpitali, ale jest też grupa pacjentów, która jest zaopatrzona w SOR-e i po ustabilizowaniu funkcji życiowych wraca do domu- informuje Andrzej Prochota, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oleśnie.

– Inwestycja ma przynieść nam zdecydowaną poprawę jakości obsługi medycznej i usprawnienia tego wszystkiego, co dzieje się na SOR-ze. Ta pierwsza część to między innymi modernizacja instalacji elektrycznej, sanitarnej, wentylacji mechanicznej, ale też modernizacja samych pomieszczeń i przygotowanie tej części do ewentualnego przyłączenia, czyli rozbudowy. Planujemy dobudować pawilon o powierzchni około 80 metrów kwadratowych i w tej nowej części ma się znaleźć na przykład poczekalnia z konsolą, gabinety lekarza nocnej i świątecznej pomocy zdrowotnej, pomieszczenia pielęgniarskie, zaplecze sanitarne dla personelu i pacjentów. Głównym celem jest triażowanie, czyli rozdzielenie ruchu pacjentów trafiających na SOR. Po zakończeniu pierwszej części inwestycji, planujemy niezwłocznie przystąpić do drugiego etapu i być może w połowie przyszłego roku uda się zadanie zakończyć – mówi Bożena Konarska-Markiewicz, starosta oleski.

Inwestycja dofinansowana jest w wysokości 8 milionów złotych z Funduszu Medycznego w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Pieniądze na doposażenie i rozbudowę pochodzić będą między innymi z budżetu Powiatu Oleskiego oraz z budżetów samorządów.

Andrzej Prochota, Bożena Konarska-Markiewicz:

Autor: Anna Kurc

Zobacz również:

Czerwono zółte logo Radia Doxa
Radio Doxa
ul. Koraszewskiego 7-9, 45-011 Opole
e-mail:
NIP 754-10-03-858 | REGON 040005377-00066
nr konta: BGŻ BNP Paribas 93 2030 0045 1110 0000 0043 2700
Sekretariat
tel.: 77 45 66 700

Marketing
tel.: 77 453 83 83
Antena
tel.: 77 45 66 777

Newsroom
tel.: 77 45 39 777
Przewozy do Holandii Busy do Anglii Naprawa komputerów Opole Busy do Holandii
Skip to content